5.9 C
İstanbul
28 Ocak 23, Cumartesi
spot_img

Nâzım Hikmet Moskova’da anıldı

Türkçenin büyük şairi Nâzım Hikmet doğumunun 120. yıldönümünde Moskova’da anıldı. Etkinlik, şairin Moskova yıllarında hem üyesi olduğu hem de sıkça bulunduğu Moskova Yazarlar ve Yayıncılar Birliğinin tarihi salonlarında Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı ev sahipliğinde, Moskova Nâzım Hikmet Kütüphanesi ve Moskova Yunus Emre Enstitüsü iş birliği ile düzenlendi.

Daha önce Tolstoy, Mayakovski, Gorki, Yesenin, Pasternak  ve elbette Nâzım Hikmet gibi dünyaca ünlü edebiyatçıların bulunduğu, edebiyat tarihine iz bırakmış bu büyük isimlerin adımladığı koridorlarda, çalışmalarını yaptıkları salonlarda Nâzım Hikmet’in dizeleri Moskova Nâzım Hikmet Vakfı Öğrenci Komitesinin hazırladığı şarkı ve şiirlerle yankılandı.

Alanda kurulan anma köşesinde Nâzım Hikmet ve eşi Vera’ya ait şapka, eldiven, daktilo gibi kişisel eşyalar karanfillerle süslenerek şairin yağlı boya bir tablosu eşliğinde sergilendi. Piyanist Cemil Yener Gökbudak’ın muhteşem piyano icrası eşliğinde ikramlarla başlayan etkinlik, T. C. Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar, Yazarlar ve Yayıncılar Birliği Başkanı Sergey Aleksandroviç Şargunov, Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Başkan Vekili Daria Zhigulskaya ve Moskova Yunus Emre Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Ömer Özkan’ın konuşmalarıyla devam etti.

Büyükelçi Samsar konuşmasında, ‘‘Milli şairimiz Nazım’ın anısına ve mirasına sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle Nazım Hikmet’i hayatta olduğu dönemde olduğu gibi şu anda da kucak açmaya devam eden Rusya’ya da şükranlarımızı ifade ediyorum.’’ diyerek sözlerini şairin ‘‘Aşk Mönüsü’’ adlı şiirini okuyarak noktaladı.

Vakıf adına söz alan Doç. Daria Zhigulskaya vakfın Moskova’daki faaliyet ve çalışmalarına değinerek rahatsızlığı sebebiyle törene katılamayan Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Ali Galip Savaşır’ın mesajını izleyicilerle paylaştı.

Yazarlar ve Yayıncılar Birliği Başkanı Şargunov, Nâzım’ın sadece Türk halkına değil Rus halkına da ilham veren, zarafeti ve üstün edebi kişiliğiyle her zaman örnek gösterilen bir edebiyatçı ve insan olmasından bahsederek, şairin Moskova Yazarlar Birliğine üye olmasından duydukları gururu dile getirdi.

Moskova Yunus Emre Enstitüsü Müdür Prof. Dr. Ömer Özkan, sanatın en önemli gayesinin insanda güzellik duygusu oluşturmak olduğunu, Nâzım’ın bunu her yıl yapmaya devam ettiğini çünkü senede en az iki kez Nâzım vesilesiyle Türk ve Rus sanatseverlerin bir araya geldiklerini söyledi.

Moskova Yazarlar ve Yayıncılar Birliğinde, Rus ve Türk akademisyenlerin, Rus-Türk iş dünyası temsilcilerinin ve Moskovalı öğrencilerin büyük ilgisi ve katılımlarıyla gerçekleştirilen etkinlik, Nâzım’ın şiirlerini seslendiren öğrencilere T.C. Moskova Büyükelçisi Samsar tarafından hediye verilmesinin ardından son buldu.

(TürkRus.Com)

Önceki İçerikYa tutarsa!..
Sonraki İçerikGitti gördü yenildi çekildi
Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,142TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler