22.5 C
İstanbul
30 Mayıs 23, Salı
spot_img

‘NATO’ya karşı ittifak mı?’

Fuad Safarov, Moskova

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Tahran zirvesindeki samimi görüntüleri bazı Batılı politikacılar tarafından eleştirilirken, Rus medyası “iki lider NATO’ya karşı iş birliği mi yapıyor” sorusunu gündeme getirdi.

Natsionalnaya Slujba Novostey (NSN) Radyosu’na konuşan Primakov Ulusal Dünya Ekonomisi ve Uluslararası İlişkiler Araştırma Enstitüsü uzmanı Aleksey Malaşenko, Rusya’nın Batı ile mücadelesinde Müslümanlık ekseninde bir karşı duruşa ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Malaşenko, “Bu nedenle Moskova, Türkiye ve İran’la iş birliğine daha fazla ilgi gösteriyor. Putin, genelde yaptırımlara katılmayan devlet başkanlarıyla görüşüyor. Onların ayrı bir konumları var, Ukrayna’daki özel harekatı anlayışla ve incelikle ele alıyorlar” dedi.

Tahran ziyaretinin Moskova’nın Batı ile mücadelesi açısından önemine işaret eden Malaşenko, “İslam dünyası Rusya’nın izolasyonunun azalmasına katkı sağlayacaktır. Bu yüzden bu ilişkiler çok önemli, devam de edecek. Elbette, Türkiye ve İran ile çalışmak çok zor, iki ülkenin de Rusya ile örtüşmeyen ulusal çıkarları var” diye konuştu.

Yüksek Ekonomik Okulu’na bağlı Doğu Araştırmaları Okulu öğretim görevlisi Andrey Çuprıgin de, “Bir ay önce Türkiye, Rusya’yı dinledi ve Moskova ile Kiev arasındaki müzakere sürecinde siyasi puan toplamak için Suriye’nin kuzeyindeki operasyondan vazgeçti” dedi.

İki ülke arasında doğrudan çatışma olasılığı bulunduğunu iddia eden Çuprıgin şunları söyledi:

“Ama şu anda ne Rusya’nın ne de Türkiye’nin böyle bir çatışmaya ihtiyacı var. Erdoğan iç kamuoyuna, ‘Biz operasyona hazırdık ama büyük dostumuz Rusya bizden beklememizi rica etti’ diyecektir. Ukrayna krizi devam ederken Türkiye’nin önemli siyasi puan toplama şansı var. Ankara’nın bunun için Moskova ile yakın iş birliğini koruması gerekiyor.” 

Bağımsız siyasi uzman Dmitri Oreşkin ise, Erdoğan’ın Ukrayna krizinin başladığı Şubat ayından bu yana Putin’le Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenski’yi görüştürmeye çalıştığını hatırlattı. Oreşkin, “Erdoğan, tarihteki yeri konusunda çok endişeli. Ancak bu görüşme asla gerçekleşmeyecek. Çünkü Putin, Zelenski ile görüşmeye asla ilgi duymuyor” dedi ve şöyle devam etti:

“NATO ve tüm Batı kamuoyu Ukrayna’nın çıkarları doğrultusunda konsolide ediliyor. Putin’in Zelenski ile görüşmeye ihtiyacı yok. Bu bir zayıflık olarak algılanabilir. Ancak Erdoğan, ülkesinin etkisini artırmak,  kendi siyasi pozisyonlarını güçlendirmek ve puan kazanmak için Şark tarzıyla tüm şansları incelikle kullanıyor.”

İlgili haber: https://medyagunlugu.com/haber/putin-neden-u-donusu-yapti-51998

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,097TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler