15.7 C
İstanbul
14 Nisan 24, Pazar
spot_img

‘NATO Ukrayna için savaşmaz’

Fuad Safarov, Moskova

Rusya’nın sayılı askeri uzmanlarından Albay Viktor Litovkin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan krizi çözebilmek için arabuluculuk yapma önerisini ve savaş çıkması durumunda yaşanabilecek gelişmeleri değerlendirdi.

Litovkin, Medya Günlüğü’ne yaptığı açıklamada, Erdoğan’ın uluslararası imajını güçlendirmeye çalıştığını kaydetti. Litovkin, “NATO’da kimse Erdoğan’ı önde gelen liderlerden biri olarak görmüyor. Rusya’dan S-400 füze sistemi aldığı için Erdoğan’la ilgili NATO içinde sorunlar da var. Dolayısıyla Türkiye Cumhurbaşkanı önemini artırmak istiyor” dedi.

Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenski’yi masa başına oturtmaya çalıştığını belirten Litovkin, “Fakat Erdoğan’ın bu arabuluculuk yapmasına kimsenin ihtiyacı yok. Özellikle Rusya’nın. Böyle bir görüşme Rusya’da da yapılabilir. Ortada bir sorun var ve sorunu çözmek için elimizde hazır bir Minsk Anlaşması var. Zelenski’nin yapması gereken görüşme yerine bu anlaşmaya uymak. Görüşmeler çoktan bitmiştir. Dolayısıyla Erdoğan’ın rolü hiçbir anlam taşımıyor” diye konuştu.

Rus askeri uzman, Ukrayna ile çıkacak olası savaş senaryosu için de, “Ukrayna ve Rusya arasında bir askeri çatışma çıkması durumunda Kiev, Moskova ile karşı karşıya kalacak. Çünkü hiçbir NATO ülkesi, dünyanın en büyük nükleer güçlerden biri olan Rusya’ya karşı açık bir çatışmaya girmez. Ukraynalılar bunu gayet iyi biliyor, bu nedenle riske girmeyeceklerdir” dedi.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,281TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler