18.7 C
İstanbul
15 Haziran 24, Cumartesi
spot_img

‘Muhteşem bir iş birliği’

Fuad Safarov, Moskova

İsrail istihbarat kurumu Nativ’in eski Başkanı Yakov Kedmi, çeşitli görüş ayrılıklarına ve çelişen jeopolitik çıkarlara rağmen Rusya ve Türkiye’nin başarılı bir iş birliği yaptığını söyledi.

Rossiya-1 kanalın konuk olan Kedmi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında Astana’da yapılan görüşmelerin önemine işaret etti. İsrailli yetkili, “Türkiye ve Rusya farklı görüşlere ve dinlere sahip, siyasi ve jeopolitik çıkarları da farklı. Buna rağmen bugün başarılı bir iş birliği yapmayı başarıyorlar. Muhteşem bir iş birliği! Rusya’nın düşmanlarının oyunlarını bozan bir iş birliği” dedi.

Türkiye’nin NATO üyesi olduğunu hatırlatan Kedmi, Washington’ın Ankara’yı Moskova’ya karşı kullanamadığını söyledi. Kedmi, “ABD aslında, NATO müttefiki olan Türkiye’yi Karadeniz’de Ukrayna’dan daha iyi kullanabilir. Türkiye diğer kıyı ülkelere göre Karadeniz’de güçlü ve muazzam bir donanmaya sahip” diye konuştu. Kedmi, “Ama Ankara bu güçlü donanmasını Karadeniz’de Rusya’ya karşı kullanmıyor, onu hedef almıyor” dedi.

Rusya ve Türkiye’nin çıkarlarının örtüştüğü zaman iş birliği yaptığını vurgulayan Kedmi, “Moskova ve Ankara’nın ekonomideki ilişkileri de muhteşem. Türkiye olmasaydı Rusya gazını kime satacaktı? Ruslar, Avrupa’ya hangi güzergahtan uçuyor? İstanbul üzerinden” diye konuştu.

Mersin Akkuyu Nükleer Santrali projesinin de ikili ekonomi iş birliğinde önemli yer aldığını belirten İsrailli uzman, “Uluslararası ilişkiler çok zor bir alan. Sorunları baltayla çözemezsiniz. Rusya ve Türkiye muhteşem diplomasisi sergiliyor. Ne yazık ki Rusya’da bazıları bunu anlamıyor” dedi.

 

Yakov Kedmi

 

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Önceki İçerikPara… para… para…
Sonraki İçerikEn değerli ucuz
Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler