26.3 C
İstanbul
13 Haziran 24, Perşembe
spot_img

Moskova’nın kaybolan tarihi

Sadece Moskova’nın değil, dünyanın en güzel mağazalarından biri olan Yeliseyevski serbest piyasaya yenik düşerek kapılarını kapatmak zorunda kaldı.

1901 yılında 18. yüzyıldan kalma bir binada açılan Yeliseyevski müze-saray karışımı dekorasyonuyla hep ünlü ve en prestijli mağaza oldu. Özellikle Sovyet döneminde piyasaya bulunmayan yiyecek ve içeceklerin en kalitelisini müşterilerine sunan mağazanın önünden kuyruklar hiç eksik olmadı. Bazı yerli ve yabancı turistler ise mağazayı fotoğraflarını çekmek için gezdi.

Ancak, Çarlık dönemini, Sovyetler Birliği’ni ve piyasaya ekonomisine geçen Rusya’yı gören Yeliseyevski değişen piyasa koşullarına daha fazla direnemedi ve kapandı. Şimdi yerine içinde lokanta, “fast food” ve kafelerin bulunduğu lüks bir yeme içme alanı açılacak.

Kremlin’de sadece birkaç dakika yürüme mesafesinde bulunan mağaza, 1990’ların başında yani Rusya’nın piyasaya ekonomisine geçmesinden sonra sarsıntılı bir sürece girdi. Koronavirüs dönemindeki kapanma da mağaza için sonun başlangıcı oldu.

Yeliseyevski’nin önündeki araba park etmenin neredeyse olanaksız olması ve bölgede yaşayanların yavaş yavaş Moskova dışına taşınmasıyla müşteri sayısı azalmaya başladı. Ayrıca, bir zamanlar Yeliseyevski’ye özgü olan gıda ürünlerini artık ara sokaklardaki minik marketlerde bile üstelik çok daha ucuza bulmak mümkün hale geldiği için mağaza özgünlüğünü yitirdi.

Özellikle yaşlı Moskovalılar mağazanın mutlaka korunması gerektiğini söylese de görünüşe göre Yeliseyevski 120 yaşında yolun sonuna geldi.

1991 yılında da Kızıl Meydan’ın hemen önünde bulunan ünlü Manej Meydanı’na bir yeraltı alışveriş merkezi yapılmıştı.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Önceki İçerikMona Lisa ve ben
Sonraki İçerikFauda: Nefretin film hâli
Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler