25 C
İstanbul
13 Temmuz 24, Cumartesi
spot_img

Moskova’da Türk sineması keyfi

Fuad Safarov, Moskova

Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen “Açık Hava Nostaljik Türk Sineması Günleri”ne Rus vatandaşları büyük ilgi gösterdi.

Moskova Büyükelçiliği, Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİB) ve Moskova Yunus Emre Enstitüsü iş birliği ile enstitünün bahçesinde düzenlenen etkinliğe 300’den fazla sinemasever katıldı. Etkinliğe katılanlara gazoz, Türk dondurması, çay, patlamış mısır ve simit de ikram edildi.

Türk ve Rus konukların katıldığı etkinliğin açılışında konuşan Türkiye Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar, Türkiye’de açık hava Türk sinema geleneğinin nostalji hale geldiğini hatırlatarak, “Biz de bugün Moskova’daki havadan yararlanarak bu nostaljiyi sizlere yaşatmak istedik. Dondurması, gazozu ile birlikte. Bu etkinlikte bize destek veren Moskova Yunus Emre Enstitüsü ve RTİB’e şükranlarımızı iletiyoruz” dedi.

RTİB Başkanı Sabahattin Yavuz da, “Bu gurur verici atmosfer ve güzel bir tablo. Çünkü alanda çok sayıda Rus dostumuzu görüyoruz. Bizim için çok önemli bir fotoğraf. Bu etkinliğin önümüzdeki dönemlerde daha iyi olacağını ve belki bu alana sığmayacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Rus-Türk dostluğunun güçlendirilmesi açısından etkinliğin önemini vurgulayan Yavuz, gelecek yıllarda da bu tür etkinliklerin geleneksel hale gelmesin arzu ettiklerini belirterek, “Bu önemli kültür etkinliğine bizler de RTİB olarak destek veriyoruz ve gelecek dönemlerde de destek sağlamaya devam edeceğiz. Açıkçası Rus dostlarımızdan bu kadar ilgiyi beklemiyorduk. Bu tür etkinlikler iki halkın sosyal kültürel açısından yakınlaşması için çok önemli” dedi.

 

Gelecek yıl bu tür etkinliğin daha büyük bir alanda yapmayı planladıklarını da kaydeden Yavuz, “Yunus Emre Enstitüsü ile birlikte bu tür çeşitli etkinliklerin geleneksel hale getirmeyi düşünüyoruz. Örneğin sergi, tiyatro ve diğer etkinlikler olabilir. Her yıl yapmayı planlıyoruz. Bu yıl ilk deneyimimiz” diye konuştu.

Son yıllarda Türk ve Rus toplumları arasında ciddi bir etkileşim olduğunu da kaydeden Yavuz, “Özellikle Rus toplumu son zamanlarda Türk kültürüne ciddi ilgi gösteriyor. 30 yıldır Rusya’da yaşıyorum. Çocukluğumda bana bir gün Moskova’da da açık havada Türk filmi izleyeceksin deselerdi inanmazdım. Bu kalabalığı ve ilgiyi görünce çok gurur duydum” sözleriyle duygularını aktardı.

Moskova Yunus Emre Enstitüsü Koordinatörü Ferhat Tamkoç da, “Daha önce Moskova’da “Dom Kino” binasında Türk Filmi etkinliği düzenledik. Sonra da açık havada nostalji Türk Sineması Günleri yapılmasına karar verdik. Klasik Türk filmlerini göstermek istedik. Bu düşünceye bağlı olarak bu bahçemizde 2 gün Türk filmleri sunacağız” dedi.

Rusya’nın St.Petersburg, Ulyanovsk ve Yekaterinburg kentlerinde Türk Film günleri düzenleyeceklerini duyuran Tamkoç, “Gelecek dönemlerde de Enstitümüz olarak Türkiye Moskova Büyükelçiliği ve RTİB ile birlikte bu tür faaliyetlere imza atacağız. Türk kültürünün tanıtımını yapıyoruz Türk filmleri de duygu yoğunluğunun biraz yüksek olduğu eserler. Rus toplumu da bu tür filmleri sever” diye konuştu.

Etkinliğin ilk gününde gösterilen Aşk Tesadüfleri Sever filmi konuklar tarafından ilgiyle izlendi. 24 Temmuz Pazar akşamı ise Selvi Boylum Al Yazmalım filmi gösterildi.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,600TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler