26.3 C
İstanbul
13 Haziran 24, Perşembe
spot_img

Moskova’da ‘hava’ değişiyor…

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in uzun süredir beklenen Türkiye ziyaretinin henüz gerçekleşmemesinin de yansıması olarak Moskova’dan yükselen eleştirel sesler artmaya başladı.

31 Mart yerel seçimlerini Medya Günlüğü için değerlendiren Rus siyasi uzmanlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bazı eleştiriler yöneltti.

Valday Uluslararası Tartışma Kulübü Direktörü-Dış ve Savunma Politikası Konseyi Başkanı Fyodr Lukyanov iktidarın seçimlerdeki başarısızlığını yorumlarken, “Bu sonucun nedeni Türkiye’deki istikrarsız ekonomik durum. Aslında geçen yıl da bu durum vardı ama Erdoğan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kampanyasının ana eksenini daha çok genel siyasi ve jeopolitik içeriğe kaydırmayı başarmıştı” dedi.

Erdoğan’ın uzun süreli iktidarından kentlerdeki liberal kesimin bıktığını ileri süren Lukyanov, “Türkiye, daha liberal ve daha Batı yanlısı büyük kentler ile daha muhafazakar ve kendine özgü kırsal alanlara bölünmüş durumda. Erdoğan’ın iktidarı uzadıkça bir yorgunluk başlıyor. Kentlerde bu yorgunluğu yaşayan seçmenlerin sayısı giderek artıyor” diye konuştu.

Seçim sonuçlarının ciddi bir uyarı olduğuna işaret eden Lukyanov, “Önümüzdeki 4 yılın Erdoğan için gergin geçeceği gözüküyor. Halefinin kim olacağı da ayrı ve önemli bir soru” diye ekledi.

Siyaset bilimci Yevgeniy Minçenko, seçim sonuçlarının Türk halkının Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı duyduğu yorgunluğu yansıttığını söyledi. Minçenko, “Erdoğan farklı görevlerde de olsa ülkeyi çok uzun süredir yönetiyor. Türkiye’nin birikmiş çok sayıda ekonomik ve sosyal sorunu var. Ayrıca tabii ki büyük şehirlerle taşra arasında ciddi bir ayrım da söz konusu” dedi.

Erdoğan’ın genel olarak şehirlerin desteğini kaybettiğini belirten Minçenko, “Geçen yılki cumhurbaşkanlığı seçimini, muhalefetin adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun zayıflığı sayesinde kazanmayı başarmıştı” yorumunda bulundu.

Rusya Uluslararası İlişkiler Konseyi üyesi Kamran Gasanov da, “AKP neden kaybetti? Çünkü, sorun başta yüksek enflasyon ekonomik durum. İkincisi, AKP seçimlerde etkili adaylar bulamadı. Ama mesela, CHP’nin Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş ve diğer adayları halk arasında çok popüler” dedi.

Gasanov, “Yenilgi, Erdoğan’ın halefinin ve AKP’nin bir sonraki cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerini kazanma şansına ilişkin soruları da gündeme getiriyor” yorumunu yaptı.

Rusya Siyasi Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Sergey Markov da, “İktidar partisi AKP, son zamanların en büyük kaybını yaşadı. Ana nedenler bence şöyle: Öncelikle ekonomi, ülkede aşırı enflasyon var. İkincisi Türkiye’de çok fazla Suriyeli mülteci var. Halk bu durumdan hoşnut değil” dedi.

Rusya liderinin ilk olarak geçen yılın ağustos ayında gündeme gelen Türkiye ziyareti iki liderin programının uygun olmaması nedeniyle birkaç kez ertelendi. Moskova’nın son açıklamasına göre henüz kesin bir tarih belirlenmemekle birlikte Putin, iki ülkede de Mart ayından yapılan seçimlerin ardından ziyaretini gerçekleştirecek. Ertelemelerin iki ülke arasındaki bazı alanlarda yaşanan görüş ayrılıklarından kaynaklandığını ileri sürenler var. Rus yetkililerin son günlerde uzun süredir ilk kez Türkiye’ye yönelik eleştirel açıklamalar yapmaya başlaması bu iddianın doğru olabileceğini akla getiriyor.

Fuad Safarov, Moskova

İlgili haber:

Moskova’dan çok sert mesajlar

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler