18.9 C
İstanbul
15 Haziran 24, Cumartesi
spot_img

Moskova’da gündem Kılıçdaroğlu

Rus medyası, Türkiye’deki seçimlere artık sayılı saatler kala Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na daha sık yer vermeye başladı.

Ülkenin en çok okunan günlük gazetesi Moskovski Komsomolets, “Erdoğan’ın rakibi kazanırsa Rusya ile bağlarını koparmayacağına söz verdi” başlıklı haberinde Kılıçdaroğlu’nun Moskova ile ilişkilere değer verdiğini belirterek şunları yazdı:

“Erdoğan’ın rakibi Kılıçdaroğlu planını açıkladı: Rusya Federasyonu ile ilişkilerini kesmeyecek. Kılıçdaroğlu seçimi kazanması halinde Moskova ile ilişkilerini kesmek niyetinde değil. Aksine, Ukrayna’daki barış çabalarını ilerletmeye çalışacak. Kılıçdaroğlu ayrıca, Ankara ile Moskova arasında yakın ekonomik ilişkiler bulunduğunu da hatırlattı.”

Resmi TASS Ajansı, “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan’ın en büyük rakibi Kemal Kılıçdaroğlu hakkında bilinenler” başlıklı değerlendirmesinde CHP liderinin kısa hayat hikayesini derledi. Rusya ile ilişkilerine de değinen TASS, 24 Kasım 2015’te Türk Hava Kuvvetleri’nin bir Rus savaş uçağını düşürdüğü sırasında Moskova-Ankara hattında yaşanan gelişmeler sırasında Kılıçdaroğlu’nun tutumunu hatırlattı. TASS, ” Kılıçdaroğlu o zaman Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iyi komşu ilişkilerini sürdürmek yerine düşman yarattığını açıklamıştı” diye yazdı.

TASS’a konuşan siyaset bilimci-Medya Günlüğü yazarı Aydın Sezer, “Muhalefet kazanırsa Moskova ile Ankara arasındaki ilişkiler değişmeyecek…Türkiye, Batı ile hareket eden bir ülke olacak. Burada şaşılacak bir şey yok. Türkiye’nin Batı ittifakının parçası olması Rusya ile ilişkileri olumsuz etkilemiyor. O apayrı bir konu” dedi ve şunları söyledi:

“Çünkü Soğuk Savaş döneminde Sovyetler Birliği ile çok sağlıklı ve derin bir ilişkimiz vardı. Rusya Federasyonu’nun kurulmasından sonra ilişkiler aynı şekilde gelişti. Bu nedenle Rusya, Türk dış politikasında Batı’nın alternatifi değildir. Rusya, Türkiye için stratejik açıdan önemli bir ülke ve ekonomik ilişkiler açısından karşılıklı bağımlılığın en yoğun olduğu ülkedir.”

Türk-Rus ekonomik ilişkilerinin hiçbir Batı ülkesiyle karşılaştırılamayacak kadar geliştiğini, bu ilişkilerin alternatifi bulunmadığını, iki ülkenin birbirine bağlı olduğunu belirten Sezer, “Bu nedenle yeni dönemde Rusya’nın özel bir konumu olacak. Buna hiç şüphe yok. Zaten Sayın Kılıçdaroğlu bunu kendisi açıklıyor” dedi.

Aynı ajansa konuşan Roma merkezli Uluslararası Küresel Analiz Vizyonu ve Küresel Eğilimler Enstitüsü Başkanı Tiberio Graziani ise, “2003’ten beri ülkeyi yöneten Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan duyulan yorgunluk nedeniyle muhalefetin kazanma şansı var” dedi.

Podmoskovye Segodnya haber sitesine konuşan siyaset bilimci Prof. Dr. Aleksandr Gusev de, “Kılıçdaroğlu gerçekten de halktan büyük destek alıyor. Yine de seçim sonuçları hakkında konuşmak için erken” dedi.

Resmi Ria Novosti ajansı, araştırma şirketi ORC tarafından yapılan ankete atıfta bulunarak, “Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimleri ilk turda tek muhalefet adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun oyların yüzde 51,7’sini alarak zaferiyle sonuçlanacak” diye yazdı.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler