13.6 C
İstanbul
26 Şubat 24, Pazartesi
spot_img

‘Moskova Türk milliyetçileri kışkırtıyor’

soL TV’de yayınlanan “Dünya Çarkı” programında emekli diplomat ve TKP Danışma Kurulu Üyesi Engin Solakoğlu, Libya’dan Rusya’ya, Suriye’den Ukrayna’ya, Türkiye’de yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin de ışığında dış politikada yaşanan gelişmeleri Medya Günlüğü yazarı Aydın Sezer’le konuştu.

Sezer, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iç politikada prim yaptıracak konuların önünü açtığını söyledi. Örnek olarak Libya, Suriye ve Karabağ’ı gösteren Sezer, “Rusya Türkiye’deki milliyetçi, sağcı ve tırnak içinde söylüyorum faşistlerin dış politika yaklaşımlarını kışkırtacak yol ve yöntemleri bilinçli olarak uyguluyor. Hatta bu konuda Burak Bilgehan Özpek’in bilimsel bir makalesi bile var” dedi. Sezer, muhalefetin Rusya ve Putin’le ilgili söylemlerinin AKP’yi Moskova’ya daha fazla yaklaşmaya ittiğini belirtti.

Solakoğlu’nun “Türkiye’nin Libya’da ne işi var” sorusuna Sezer, “İdeolojik temelli dış politikamızın uzantısı. Son dönemde Libya’da karşımızda olan BAE, Suudi Arabistan, Mısır ve Rusya gibi güçlerle barışıyoruz ama genel olarak Libya’da eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun izi ve damgası var” yanıtını verdi.

Solakoğlu ve Sezer, Rusya Türkiye’deki seçimlere doğrudan ve dolaylı olarak müdahale eder mi ve Suriye’de askeri bir operasyonun mümkün olup olmadığı sorularına da yanıt aradı…

 

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,281TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler