24 C
İstanbul
14 Haziran 24, Cuma
spot_img

Moskova-Kiev-Fener kavgası

Fener Rum Patrikhanesi ve desteklediği Ukrayna Ortodoks Kilisesi ile Moskova arasındaki gerginlik, Rusya Dış İstihbarat Servisi (SVR) Başkanı Sergey Narışkin’in son açıklamasıyla yeni bir boyut kazandı.

TASS Ajansının haberine göre Narışkin, Ukrayna’daki kutsal Ortodoks eşyaların Fener Rum Patrikhanesi’ne devredilmesi için taraflar arasında bir liste hazırlandığını belirterek hem Kiev’i hem de Fener’i suçladı.

Narışkin, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin son İstanbul ziyareti sırasında Patrik Bartholomeos (fotoğrafta solda) ile Fener Rum Patrikhanesi’ne “geçici olarak” devredilecek değerli Ortodoks eşyaların bir listesi üzerinde anlaştığını açıkladı.

Narışkin, “geçici” devretme yöntemiyle Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin değerli dini eşyaları yurt dışına kaçırma suçlamasından kurtulmaya çalıştığını belirtti. SVR Başkanı, Odessa’da bulunan Aziz Andrey Panteleimon’un kalıntılarının bir kısmıyla ve Rovno bölgesinden Kutsal Haç unsurlarının Ukrayna’dan çıkarılabileceğini söyledi.

Daha önce de Rus Ortodoks Kilisesi Dış İlişkiler Dairesi Sekreteri Başpiskopos İgor Yakimçuk, Kiev makamlarının Peçersk Manastırı’nın Fener Rum Patrikhanesi’ne devredilmesi için görüşmeler yürüttüğünü açıklamıştı.

2019 yılında Fener Rum Patriği Bartholomeos, Ukrayna Ortodoks Kilisesi’ne bağımsızlık kazandıran kararnameyi Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun katıldığı törenle İstanbul’da vermişti. Ukrayna Ortodoks Kilisesi’ne bir çeşit özerlik tanınmasını öngören “Tomos” kararnamesinin verilmesine, o ana kadar bağlı olduğu Rus Ortodoks Kilisesi sert tepki göstermişti. O tarihten sonra Fener Rum Patrikhanesi’ne bağlanan Ukrayna Ortodoks Kilisesi dünyadaki bazı Ortodoks kiliseleri tarafından tanınmasa da bu olay “Hristiyan dünyasında büyük kopuş” olarak nitelenmişti.

Bu olay nedeniyle Fener Rum Patrikhanesi ile Rus Ortodoks Kilisesi arasındaki ilişkiler de uzun süredir bir hayli gergin.

Rus Ortodoks Kilisesi’nin ruhani lideri Patrik Kirill birkaç ay önce yaptığı açıklamada İstanbul’daki Patrikhane’yi, Ukrayna Ortodoks Kilisesi’ne baskı yapmakla suçlamış ve dini liderlerle uluslararası örgütlere Rus Ortodokslarının hac merkezi saydığı Peçersk Manastırı’nın kapatılmasına engel olma çağrısında bulunmuştu.

Mart ayında Litvanya’yı ziyaret eden Patrik Bartholomeos, bu ülkede Moskova’nın gözetimi altında olmayan yeni bir şube kurmayı planladıklarını açıklamıştı.

Fuad Safarov, Moskova

Fotoğraf: Fener Rum Patriği Bartholomeos “Tomos” kararnamesini Ukrayna Ortodoks Kilisesi Paşpiskoposu Epifaniy’e verme töreni.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler