24.3 C
İstanbul
13 Temmuz 24, Cumartesi
spot_img

‘Moskova Gözyaşlarına İnanmıyor’

ABD ile Rusya arasındaki ilişkiler belki tarihinin en kötü döneminde değil ama Ukrayna savaşı nedeniyle iki ülke arasındaki gerilim her geçen gün artıyor.

Artık hemen hemen hiçbir resmi temas kurmayan iki ülke medya üzerinden birbirlerine çeşitli suçlamalar yöneltiyor. Son olarak Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, belki ABD’nin adını vermedi ama NATO’nun Ukrayna’daki savaşa fiilen müdahil olduğunu savundu.

İki ülke arasındaki ilişkilerin en gergin noktaya ulaştığı dönem ise, bundan tam 60 yıl önce yaşanan Küba kriziydi. Sovyetler Birliği’nin Küba’ya nükleer başlıklı füze yerleştirmesiyle 16 Ekim 1962 tarihinde fitili ateşlenen kriz dünyayı nükleer bir savaşın eşiğine getirmiş, sonunda kriz tatlıya bağlanmıştı.

“Soğuk Savaş” döneminde hep inişli çıkışlı bir seyir izleyen ABD-Sovyet ilişkilerinde gerilimin en alt düzeye indiği zamansa ABD’de Ronald Reagan’ın, Sovyetler Birliği’nde Mihail Gorbaçov’un başkanlık koltuğunda oturduğu dönemdi. İki liderin imzaladığı silahsızlanma anlaşmaları nükleer bir savaş çıkması korkusunu azaltmıştı.

O günlere dair ilginç bir ayrıntı daha önce uluslararası kamuoyuna yansımıştı.

Buna göre, Reagan Gorbaçov’la ilk görüşmesine daha iyi hazırlanmak için Oscar ödüllü ünlü Sovyet  filmi “Moskova Gözyaşlarına İnanmıyor”u tam sekiz kere izlemişti.

Filmin yönetmeni Vladimir Menşov’a göre Reagan, 1985 yılında Gorbaçov’la görüşmeden önce Rus kültürünü ve mantalitesini “çözmeye” çalışmış. Menşov, “Reagan, Sovyetler Birliği Başkanı Gorbaçov ile ilk görüşmesine hazırlanıyordu. Bildiğim kadarıyla Amerikan Başkanı ‘gizemli’ Rus ruhunu ve mantalitesini çözebilmek için bizim filmi 8 kere izledi. Tabii bu filmi Reagan’a danışmanları önerdi. Amaç Rusları daha da yakından tanımasına yardımcı olmaktı. Elbette bu bizler için hoş bir duygu…” dedi.

Reagan ve Gorbaçov, “Soğuk Savaş” döneminde bir çok zirvede bir araya gelmiş, ilk zirve 19 Kasım 1985’te Cenevre’de yapılmıştı.

1980 yılında Oscar ödülü alan söz konusu filmde, kız çocuğuyla tek başına mücadele veren genç annenin yıllar sonra çalıştığı kurumunun başına geçtiği hayat mücadelesi anlatılıyor. Menşov filminde, başarının sırrının çalışmak ve mücadele vermek olduğu mesajını veriyor.

Kendisi de eski bir sinema oyuncusu olan Reagan, 2004 yılında hayatını kaybetmişti.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,600TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler