22.7 C
İstanbul
16 Haziran 24, Pazar
spot_img

Milliyet’teki ‘gizemli’ Ukrayna fotoğrafı

Bugün (Çarşamba) çıkan Milliyet’te birinci sayfanın neredeyse üçte birini kaplayan çarpıcı bir fotoğraf var.

Sumi’de tahliye edilen Ukraynalı sivilleri gösteren fotoğraf savaşın acımazlığını ve aralarında yaşlı bir kadınla çocukların da bulunduğu insanların çaresizliğini sayfalarca yazıdan daha iyi anlatıyor. Milliyet de trajedi kokan fotoğrafa büyük yer ayırmış.

Ayırmış ama bu çarpıcı fotoğrafı kimin çektiğini yazmamış.

Zaten Türk basınının ezelde beri bir türlü kurtulamadığı alışkanların başında kimi haber ve fotoğrafların kaynağını yok sayması gelir. Oysa internetten alınmadıkça bir gazeteye kaynağı belli olmayan haber ve fotoğraf gelmesi neredeyse olanaksızdır. Haber ve fotoğraflar kendi muhabirinden değilse gazetenin abone olduğu yerli ve yabancı ajanslardan ulaşır.

Her haber ve her fotoğraf emek ürünüdür, hele bu yazıya konu olan fotoğraf gibi bazıları muhabir tarafından canı pahasına çekilir.

Haberlerin ve fotoğrafların kaynağının belirtilmemesinin genellikle iki nedeni olur: Ya gazetenin başka bir kaynaktan alındığını okurun görmesini istememesi ya da özensizlik ve umursamazlık.

İşin ironik yanı Milliyet’in internet sayfasında şöyle bir “uyarı” var:

“Milliyet.com.tr haber içerikleri izin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.”

Yani kendi içeriğinin korunmasına haklı olarak önem veren Milliyet iş başkasının ürünü olunca umursamaz davranabiliyor.

Son bir not: İnternette kısa bir araştırma kullanılan fotoğrafın kaynağının büyük olasılıkla Fransız AFP olduğu görülüyor.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler