25.9 C
İstanbul
14 Haziran 24, Cuma
spot_img

Metin Göktepe’yi anıyoruz

Evrensel gazetesinin muhabiri Metin Göktepe, katledilişinin 28’inci yılında çalışma arkadaşları, ailesi, meslektaşları ve dostları tarafından mezarı başında anıldı

Genel Yayın Yönetmeni Hakkı Özdal, o dönemde Evrensel’in yayın hayatına yeni başlamış bir gazete olarak izleyeceği yolun devlette ve sermayede uyandırdığı öfkenin sonucunda Metin’in katledildiğini söyledi.

“Özgür basın susmadı susmayacak”, “Metin Göktepe ölümsüzdür”, “İnadına hepimiz birer Metin’iz” sloganlarının atıldığı anmada “Tutuklu gazeteciler serbest bırakılsın”, “Metinler ölmez Evrensel susmaz” ve “Evrensel yazıyor Metin yaşıyor” dövizleri taşındı.

Göktepe, 1996’da Ümraniye E Tipi Cezaevinde öldürülen tutukluların cenazesini izlemek için “Mutlaka ben izlemeliyim arkadaşlar” diyerek gittiği Alibeyköy’de polislerce gözaltına alınmış ve götürüldüğü Eyüp Kapalı Spor Salonunda dövülerek öldürülmüştü.

Kimdir?

10 Nisan 1968’de Sivas’ta doğdu. 1989 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü’ne girdi. 1992 yılının Mart ayında Haberde ve Yorumda Gerçek dergisinde çalışmaya başladı. Yayın hayatı boyunca Haberde ve Yorumda Gerçek dergisinde muhabiri olarak çalıştı, 7 Haziran 1995’te kurulan Evrensel gazetesinde başından itibaren yer aldı.

Göktepe, 8 Ocak 1996’da, gazetecilik yaparken, gözaltında dövülerek öldürüldü. Metin Göktepe gözaltında öldürülmüş gazeteciler içinde katilleri için mahkumiyet kararı verilmiş ilk gazetecidir. Dava 28 Eylül 2000’de tamamlandığında, beş polis memuruna kastı aşan insan öldürmek ve faili belli olmayacak şekilde insan öldürmek suçlarından yedişer yıl altışar ay hapis cezası verildi. Fakat mahkum polislerin cezalarının tamamlamalarına 19 Aralık 2000’de yürürlüğe giren Şartlı Tahliye ve Ceza Erteleme Yasası engel oldu. Sadece bir polis memuru Yargıtay’ın kararı bozmasından sonra 20 ay hapis ve beş ay kamu hizmetlerden uzaklaştırma cezası aldı.

(Evrensel)

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler