27.2 C
İstanbul
13 Haziran 24, Perşembe
spot_img

Medyadaki ‘garip’ hatalar

Hangi iş kolu olursa olsun insanın bulunduğu her yerde öyle ya da böyle mutlaka hata oluyor, medya sektöründe de…

Hata konusunda hoşgörülü olmak gerekiyor ama tabii bir yere kadar… İnternetin olmadığı zamanlarda gazetelerde yapılan bir hata basıldıktan sonra artık dönüş yoktu, gazete o şekilde okura ulaşırdı. Bu yüzden çok dikkatli davranılırdı hatta yanlışı en aza indirmek için bütün gazetelerde “düzeltme servisi” vardı. Şimdi çoğu gazetede tek bir düzeltmen çalışıyor, belki hiç çalıştırmayan bile vardır!

İnternet çağında hatayı düzeltmek aslında daha kolay çünkü bir yazı yayına verildikten sonra yanlışı görüp müdahale etmek mümkün. Fakat bu sadece kağıt üzerinde böyle. Gazeteciliğin kalitesi düştükçe hatalar artıyor, kontrol etmek, düzeltmek kimsenin aklına gelmiyor. İşin aslı, hataların çoğu bilgisizlikten ya da lakayıt davranmaktan kaynaklanıyor. Bu tespit hem internet medyası hem de özellikle televizyonlar için geçerli.

Medyadaki garip hatalardan örnekler:

(Çıkartma: Bir yere yapıştırılan zamklı desen, resim veya yazı. Çıkarma demek istemişler!)

(3 Filistinli demek varken…)

(2 olay arasında nasıl bir bağlantı olduğunu açıklamayı unutmuşlar!)

(Fotoğraf çektirmek istediği… demek istemişler)

 

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler