24.5 C
İstanbul
16 Haziran 24, Pazar
spot_img

Medya Rusya’ya ‘Fransız’

Okurun ya da izleyicinin haberlerdeki kimi bilgilere “ayrıntı” gözüyle bakması ve önemsememesi medya kuruluşlarının bu konularda dikkatsiz ve özensiz davranma hakkına sahip olduğu anlamına gelmiyor.

Örneğin, Rusya Federasyonu’nun bize karmaşık gelebilecek bir idari yapısı var. Bu sistemin bizde hemen hemen hiç bilinmemesine medyadaki bilgisizlik ve araştırma üşengeçliği eklenince sık sık hata yapılıyor.

Pazartesi akşamı Rusya Federasyonu’na bağlı Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’deki bir benzin istasyonunda meydana gelen patlamada 35 kişinin hayatını kaybetmesi Türk medyasında da yer buldu.

Ancak bütün haberlerde aynı yanlış ifade kullanılmış: Dağıstan Özerk Cumhuriyeti.

Ortalama bir okur için Dağıstan’ın özerk bir cumhuriyet olup olmaması bir önem taşımayabilir, hatta “gereksiz bir ayrıntı” bile gelebilir ama medya kuruluşları dikkat etmek, haberlerdeki bütün unsurların doğru olmasını sağlamak zorunda.

1992 yılından beri Rusya Federasyonu’nun idari yapısında “özerk cumhuriyet” diye bir statü bulunmuyor.

Benzer şekilde medyada yine Dağıstan gibi Rusya Federasyonu çatısı altında yer alan bir cumhuriyet olan Çeçenistan’dan sık sık “devlet” diye söz edildiğini görüyoruz.

Not: Haritada yer alan bütün cumhuriyetler Rusya’ya bağlı.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler