5.9 C
İstanbul
28 Ocak 23, Cumartesi
spot_img

Lukaşenko Ermenileri kızdırdı

Fuad Safarov, Moskova

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’nun, “Ermenistan’ın gidecek yeri yok. Onları kim ne yapsın ama Rusya-Belarus Birlik Devleti’ne katılabilirler…” sözleri diplomatik kriz yarattı.

Belarus’un Erivan Büyükelçisi Aleksandr Konyuk salı gecesi geç saatlerde Ermenistan Dışişleri Bakanlığına çağrıldı. Görüşme ile ilgili henüz ayrıntılı açıklama yapılmasa da Ermeni basını Erivan’ın diplomatik hamlesini Lukaşenko’nun söz konusu açıklamasıyla ilişkilendirdi.

Ermenistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Akop Arşakyan da, gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya-Belarus Birlik Devleti’ne katılma konusunun gündemlerinde olmadığını söyledi.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı ise, “Belarus Devlet Başkanı’nın orijinal jeopolitik analizinin, her şeyden önce kendi iç siyasi gündemine hizmet etmeyi amaçladığına ve Ermenistan’la ve dış politikası ile hiçbir ilgisi olmadığına inanıyoruz” açıklamasında bulundu.

Lukaşenko ünlü Rus gazeteci Vladimir Solovyov’a yaptığı açıklamada, Ermenistan da dahil olmak üzere eski Sovyet cumhuriyetlerinin Rusya-Belarus Birlik Devleti’ne katılabileceğini söylemişti. Belarus lideri, “Ermenistan’ın gidecek yeri yok. Onları kim ne yapsın? Azerbaycan ayrı bir yola gidiyor. Tabii Türkiye Azerbaycan’ı çok ciddi destekliyor. Türkiye üzerinden giden gaz ve petrolü var. Türkmenistan, Özbekistan ve Tacikistan’ın ise ekonomik zorunluluklar nedeniyle bize katılacaklarını düşünüyorum” demişti.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,142TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler