13.9 C
İstanbul
15 Nisan 24, Pazartesi
spot_img

‘Kürtlerle niye savaşalım?’

Fuad Safarov, Moskova

Rus siyaset bilimci ve gazeteci Aleksey Martınov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Moskova’nın Suriye ile ilgili anlaşmaları yerine getirmediğine ilişkin açıklamasını “Kürtlerle savaşmak zorunda değiliz” sözleriyle eleştirdi.

Yaptığı sansasyonel ve sert açıklamalar nedeniyle Azerbaycan ve Moldova’da “istenmeyen kişi” ilan edilen Martınov, Podmoskovye Segodnya haber sitesinin sorularını yanıtladı. Martınov, “Erdoğan’ın bu tür açıklamalarını biliyoruz. Benim de ona bir sorum var. Neden Rusya Türkiye’nin Kürtlerle savaşmasına yardım etsin? Biz yükümlülüklerimizi yerine getirdik” dedi,.

Rusya’nın PKK’yı terör örgütü gördüğünü ve mücadele ettiğini öne süren Martınov, “Erdoğan’ın önerdiği yöntem onu ilgilendirir. Biz Kürtlerle savaşmak zorunda değiliz” diye konuştu.

Rus siyaset bilimci, 24 Kasım 2015 tarihinde Türkiye’nin bir Rus savaş uçağını düşürmesi olayına atıfta bulunarak iki ülke arasında zor zamanlar yaşandığını ancak sorunların diyalog yoluyla çözümlendiğini söyledi.

Rus Kommersant gazetesi pazartesi günü, Türkiye’nin “Pençe-Kılıç Harekatı” ve Erdoğan’ın açıklamalarıyla ilgili haber-yorumunda, Suriye’nin kuzeyinde gerilimin artmasının Moskova’nın çıkarına olmadığını belirtti.

Gazete, “Rusya’nın da başarılı olamadığı konular var. Moskova, Suriye-Türkiye sınırındaki bölgelerin kontrolünün Şam’a bırakılarak diyalog kurulması için Kürtlere defalarca çağrıda bulundu ve Türkiye’nin operasyon düzenlemesi halinde onları koruyamayacağı uyarısında bulundu ama bir sonuç çıkmadı. Bazı Kürt grupları ABD’nin öncülüğünü kabul ediyor” diye yazdı. Gazete, “Ama diğer yandan Türk tarafının tehditleri Kürtleri daha uysallaştırıyor, bu da herkesin çıkarına” diye ekledi.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,281TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler