13.8 C
İstanbul
13 Nisan 24, Cumartesi
spot_img

‘Kürtlerin kalbini kazanmamız lazım’

Telel1’de yayınlanan “Habere Doğru” programında gazeteci Zeynel Lüle, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde hazırlandığı kara harekatını ve dış politikada yaşanan son gelişmeleri emekli Büyükelçi Oğuz Demiralp ve Medya Günlüğü yazarı Aydın Sezer’le konuştu.

Demiral, ABD ile Rusya’nın karşı çıktığı kara harekatıyla ilgili ve Türkiye-Suriye yakınlaşması için özetle şunları söyledi:

“Neden yapıyoruz belli değil. Uluslararası koşullar hiç uygun değil. Gösterilen sert tepkileri dikkate alarak politika yapmak lazım. Harekatla milliyetçi dalgası kabarır, Kürt vatandaşlara ihtiyaç kalmadan oylar gelir, seçimi kazanırız beklentisi var. Kürtlerin hassasiyetine dikkat etmemiz gerekiyor. Suriye’deki Kürtlerin kalbini kazanmamız, Türkiye’deki Kürtlerde ise ters duygular doğmasına yol açmamamız lazım. Kendimizi savunma hakkımız var ama kamuoyuna iyi anlatmak, ikna etmek gerekiyor. Bu işin uzun vadeli çözümü Suriye’de. Sadece askeri politikalarla yürümez. Kamuoyu Suriye ile yakınlaşmayı desteklerken mültecilerin dönüşü ve terörün bitirilmesi konularında beklentiler içinde. Ama bunlar çok büyük beklentiler. Bazı siyasi parti liderleri göçmenleri topluca göndermekten söz ediyor. Bırakın yüz binlerce kişiyi, uluslararası hukuka göre, gideceği ülkede baskı görecek tek bir kişiyi bile gönderemezsiniz, mümkün değil. Kaldı ki Alevi Esad yönetimi de Sünnilerin dönmesini istemez.”

Sezer de özetle şöyle konuştu:

“Erdoğan’la Putin harekat meselesini eylül ayında da konuşmuştu, bir sonuç çıkmadı. Şimdi üçüncü kez hazırlık yapıyoruz. ABD’nin karşı çıkarak topa girmesi Rusya’nın elini rahatlatan bir gelişme oldu. Rusya, Ukrayna savaşından beri Erdoğan’ı kırmamak için arka kapı diplomasisi yaratıyor. Ayrıca Moskova, bu konudaki ABD-Türkiye geriliminden yararlanmak isteyecektir. Unutmayalım, PKK’yı terör örgütü olarak gören bölgedeki tek ülke Suriye. Oradaki Kürtleri de kazanmamız lazım.

Programda Türkiye’nin Mısır ve İsrail’le ilişkiler dahil dış politikadaki son değişikliklerinin nedeni de konuşuldu.

 

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,281TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler