27.5 C
İstanbul
12 Haziran 24, Çarşamba
spot_img

‘Küçültülmüş’ İstanbul

Miniatürk’te İBB Kültür AŞ ve ModelPort iş birliğinde hazırlanan İstanbul Model Sergisi, 10.000’den figürün 1/87 oranında küçültülmüş haliyle ziyaretçilerini karşılıyor.

Medeniyetlerin başkenti; dünyanın en eski yerleşim bölgelerinden olan Tarihî Yarımada’nın 1600’lü yıllardan 19. yüzyıla uzanan hikâyesi, aslına sadık kalınarak modellendirildi. Tarihi kaynaklar ışığında 5 yılda geliştirilen İstanbul Model Sergisi, 400.000 metrekarelik alanda var olan yapıları, sosyal hayatı ve tarihe geçen olayları 400 yıl önceki haliyle tekrar canlandırıyor.

Dünyada ilk kez kültür, sanat ve eğitimi birleştiren devasa model sergisi, 10.000 figür ve 50.000 led ışığı; yüzlerce insan, at arabası, yangınlar, meşaleler ve dumanları tüten bacalar gibi hareketli figürler ile tarihi günümüze taşıyor.

Yeniçeri isyanları, at arabaları, yangınlar, ezan, Mehter Marşı gibi orijinal seslerle her noktası tarihi kaynaklardan esinlenerek modellendirilen yüzlerce sahne, ziyaretçilerini tarihte yolculuğa çıkaracak.

16.yüzyılda özel günlerin düzenlendiği At Meydanı’ndan Osmanlı Devleti’nin ilk kurumsal para basım tesisi olan Darphane-i Amire’ye; 200.000’den fazla İznik çinisinin süslediği Sultanahmet Camii’nden bir zamanlar fillerin beslendiği rivayet edilen Topkapı Sarayı Fil Bahçesi’ne kadar her detayın titizlikle konumlandırıldığı İstanbul model Sergisi ile kültürel mirasımızın ve tarihsel birikimimizin yansıması Miniatürk’te tarih meraklılarıyla buluşacak.

Sergiyi gezen ziyaretçilere, ölçeklendirilen sahneler ve yapılarla ilgili 7 dilde bilgi sunan interaktif ekranlar eşlik edecek; serginin yapım aşamasından kesitler de ekranlara yansıyacak. Miniatürk’ün giriş bölümünde konumlandırılan İstanbul Model Sergisi ayrıca 3 boyutlu mapping gösterisi ile ziyaretçilerine sıra dışı bir deneyim sunacak.

(miniaturk.com.tr)

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler