26.4 C
İstanbul
13 Temmuz 24, Cumartesi
spot_img

Kremlin’in Çeçen Büyücüsü

Fransa ve İtalya’da kısa aralıklarla çıkan bir kitap, yakın sayılabilecek geçmişe kadar “Kremlin’in ideoloğu” kabul edilen Vladislav Surkov’un gözünden Rusya’yı ve sistemi mercek altına alıyor.

İsviçreli-İtalyan bir siyaset bilimci olan Giuliano da Empoli tarafından kaleme alınan “Le mage du Kremlin” (Kremlin Büyücüsü) okuyucuya Rusya’yı, ülkeyi yöneten çekirdek kadroyu ve sistemin işleyişini anlatmak için fazla kullanılmayan bir yöntem seçmiş. Da Empoli kurgu tarzında yazdığı kitapta Surkov’un yerine Vadim Baranov adında hayali bir kahraman koymuş ve olayları onun ağzından aktarmış.

Foreign Policy’de yer alan yazıya göre, örneğin Baranov, “Kimse kaderinden kaçamaz. Rusların kaderi de Korkunç İvan’ın torunları tarafından yönetilmek” diyor.

Kitabın kahramanı Baranov’a ilham kaynağı olan Surkov yaklaşık 20 yıl boyunca Devlet Başkanı Vladimir Putin’in en yakınındaki danışmanlarından biri oldu ve ülke siyasetinin şekillenmesinde çok önemli rol oynadı. “Gri Kardinal” ve “Putin’in Rasputin’i” gibi lakapları da bulunan Surkov’un parlamentodaki partilerden gençlik örgütlerine hatta muhalefete kadar siyasetin her alanını kontrol ettiğine inanılıyordu. Surkov, “dikine iktidar” ve “egemen demokrasi” gibi kavramların da mimarı kabul ediliyor. Başkanlık özel kalem müdürlüğü ve başbakan vekilliği yapan, aralarında Ukrayna’nın da bulunduğu eski Sovyet cumhuriyetleriyle ilişkilerden sorumlu olan Surkov 2020 başlarında gözden düşmüş ve Putin tarafından görevden alınmıştı. Babası Yuriy Dudayev ordu istihbarat servisi GRU’dan emekli bir Çeçen olan Surkov, annesinin soyadını kullanıyor. Nisan 2020’de bazı yolsuzluk olaylarıyla ilgili olarak ev hapsine alındığı haberleri çıktı ama doğrulanamadı.

Kitapta adı geçmese de Baranov’un “Çar” diye hitap ettiği kişinin Putin olduğu düşünülüyor. “Çar” Baranov’un önerdiği “sistem içinde muhalefet” kavramını benimsiyor ve iktidarın çizdiği çerçevede kalan bir muhalefet yaratılmasını istiyor.

Baranov ayrıca kitabın bir yerinde, “Yalan haberle manipülasyon yapmanın amacı insanları ikna etmek değil, gerçek hakkında kuşku yaratmaktır” diyor.

Putin olduğu düşünülen “Çar” kitapta izole bir hayat yaşayan ve yakın danışmanlarının verdiği bilgilerle yetinen bir kişi olarak anlatılıyor.

2014-2016 arasında İtalya Başbakanı Matteo Renzi’ye danışmanlık yapan “Kremlin Büyücüsü”nün yazarı da Empoli, dönemin ABD Başkanı Donald Trump, Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın danışmanlarını anlattığı 2019 yılında çıkan kitabına Surov’u da koymak istediğini ancak daha sonra onu ayrıca kitaplaştırmaya karar verdiğini söyledi.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,600TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler