12.6 C
İstanbul
26 Şubat 24, Pazartesi
spot_img

Kremlin’e çılgın öneri

Fuad Safarov, Moskova

İsrail istihbarat kurumu Nativ’in eski Başkanı Yakov Kedmi, Ukrayna krizinin çözümü için Moskova’ya, Küba Füze Krizi’ndeki gibi ABD’nin boğazına bıçak dayayarak pazarlık yapma çağrısında bulundu.

Waldman LINE YouTube kanalına konuk olan Kedmi, Moskova’nın 1962 yılında yaşanan krizde ABD’yi kuşatmayı başardığını söyledi. Kedmi, “SSCB o zaman kelimenin tam anlamıyla ABD’nin boğazına bir bıçak dayayarak ültimatom verince kriz çözüldü, Amerikalılar geri adım atmak zorunda kaldı” iddiasında bulundu.

Kedmi, “Küba’daki Sovyet füzeleri ve Ada’ya getirilen denizaltılar sadece Amerikan şehirlerini değil, Havana’ya giden Sovyet gemilerini engelleyen ABD gemilerini de hedef aldı. ABD Başkanı John F. Kennedy’ye bir anlamda boğazına bıçak dayayarak ültimatom verildi. Washington da füzelerini Türkiye’den çıkarmak zorunda kaldı” dedi.

Küba krizi

Dünyayı yöneten iki süper güç olan ABD ile Sovyetler Birliği’ni savaşın eşiğine kadar getiren krizin merkezinde Küba bulunuyordu. ABD’nin Küba lideri Fidel Castro’yu devirmekte kararlı olması üzerine Sovyetler Birliği destek amacıyla 1962 yılında Ada’ya füzeler yerleştirdi.

Dünyanın soluğunu keserek izlediği füze krizinden doğrudan etkilenen ülkelerden biri de Türkiye’ydi çünkü 1961 yılında Türk topraklarına Amerikan Jüpiter füzeleri yerleştirilmişti. İki süper gücün nükleer savaşın eşiğine gelmesi üzerine perde arkasında yoğun bir diplomatik pazarlık yaşandı. Moskova’yı son derece rahatsız eden Jüpiter füzeleri nedeniyle Türkiye de pazarlığın merkezindeki ülkelerden biriydi. Sonuçta Sovyetler Birliği Küba’daki füzelerini çekme kararı aldı, bunun üzerine Mart 1963’te de ABD, Türkiye’deki füzelerini söktü ve kriz son buldu. Gergin sürecin savaşsız atlatılması iki süper güç arasında bir yumuşama döneminin başlamasına kapıyı açtı.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Önceki İçerikRusya’ya çifte kıskaç
Sonraki İçerikDoğrusunu kullanalım
Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,281TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler