5.9 C
İstanbul
28 Ocak 23, Cumartesi
spot_img

Kovandaki bireyler ve kraliçe arı

Cumhur Deliceırmak, Girne

Doğruyu aramak ve bulmak ihtiyacımız vardır ve fakat örgütlerden birine paçayı kaptırmışsanız doğruyu aramak diye bir derdiniz / ihtiyacınız kalmaz.

Niye mi kalmaz, bir bakın çevremize, yanılmışım-yanılmışız diyen herhangi bir örgüt-örgütlenme ya da örgütlü birey var mı?

Futbol kulüplerinden, folklor ekiplerinden tutun da meslek örgütlerine, odalara, sekiz üyeliden sekiz bin üyeliye kadar sendikalara ve de %0,1 veya %7, %33, %39 oy devşirmiş partilere kadar hangi örgüt veya örgüt üyesi yanıldığını itiraf etmiştir kırk yıl boyunca.

İnsanların doğru karşısındaki tutumları, davranışları kişiden kişiye değişkenlik gösteriyorken, insanlar kendilerinden vazgeçip de bir tüzel kişilik altında, herhangi bir tüzel kişilik altında birey olmayı seçince bu tutum, davranış farklılıkları ortadan kalkar ve bağlı hatta bağımlı olunan tüzel kişilik / örgüt, binlerce ayağı ve kolu olan ve fakat bir tek beyni ve ağzı olan bir devasa yapıya dönüşür.

Canavara dönüşür de diyebilirdim ki bu tüzel kişilikler, kendi kendilerini canavar olarak geliştirmekte giderek ustalaşmaktadırlar.

Tutun Berlusconi’den ta Trumph’a, Putin’e kadar tüzel kişilik denen cenderenin nice farklı insanı kendi potasında eriterek, kraliçe arının, asker arıları, işçi arılarına dönüştürdüğü de kör gözlerin bile görebileceği bir sonuçtur.

Arı kendi doğası içinde kendi hayatını doğal olarak sürdürüyor ve fakat insan doğal bir canlı türü olmanın çok ötesine evrilerek, doğal ile toplumsal yaşamı birbirine uyumlu hale getirmekle borçlu değil mi kendi varlığına ve ataları ile evlatlarına karşı?

İnsan kalan insan bunu başarır ve farklılığını ille de korur, korumalıdır ve fakat kendinden vazgeçip de birey olan için tüzel kişiliğin içinde yek diğeri gibi olmak da bireyliği seçen bireyin kaçınılamaz kaderidir ki, onlar için kederlenmek de insan kalana düşüyor.

Arılar için bir tüzel kişilik / kimlik olan kovanda, örneğin iki milyon birey olur ya da yine tüzel bir kişilik olan sürüde üç yüz, beş yüz ya da kırk koyun bulunur ve arılar ya da koyunlar için farklı düşünmek farklı vızıldamak, farklı meeelemek olası değildir. Acıkan bütün kuzular aynı meee ile ağlar.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,142TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler