27.2 C
İstanbul
12 Haziran 24, Çarşamba
spot_img

Köpekler de rüya görür mü?

Harvard Tıp Fakültesi’nde uyku davranışları üzerine çalışan Psikolog Dr. Deirdre Barrett’a göre köpekler de insanlar gibi rüya görüyor ve rüyalarında büyük olasılıkla sahiplerini de görüyor.

Köpeklerdeki uyku düzeni, insanlarınkine benziyor ve bu insanlarda da köpeklerde de uykunun farklı aşamalarının varlığına dayandırılıyor. Köpekler de insanlar gibi derin uyku ve REM uykusu evrelerinden geçiyor.

REM uykusu beyin fonksiyonlarının diğer uyku evrelerine göre daha aktif olduğu uyku evresidir. Derin uyku evresinde ise beyin çok daha az aktiftir. Çoğu memelinin de bu uyku döngüsüne sahip olduğu biliniyor. Ancak döngülerdeki evrelerin süreleri farklılık gösteriyor. Örneğin fareler gibi küçük hayvanların uyku döngüleri insanlarınkine kıyasla daha kısa iken fillerinki daha uzundur.

Rüyaların çoğu REM uyku evresinde görülüyor. Köpekler de rüyalarını bu evrede görüyor. Sürüngenler ve balıklarda ise durum farklı. Derin uyku ve REM uyku döngülerine sahip olmadıklarından büyük olasılıkla rüya görmüyorlar.

Araştırmalara göre insanlar genellikle gün içerisinde ilgilendikleri şeyler hakkında rüya görüyorlar. Dr. Barrett, bu durumun köpekler için de geçerli olduğunu belirtiyor. Barrett’a göre köpekler, sahiplerine son derece bağlı olduğundan onların yüzleri ve kokularıyla ilişkili rüyalar görmeleri de muhtemel.

(Dr. Elif Ebren Kaya, bilimgenc.tubitak.gov.tr)

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler