24 C
İstanbul
14 Haziran 24, Cuma
spot_img

Konutta rekor Ruslarda

Yurt dışında konut satın alan Rusya vatandaşlarının bu yıl en fazla tercih ettikleri ülke Türkiye oldu. Ruslar Türkiye’de en çok konut alan yabancılar listesinde de birinci sırada bulunuyor.

TürkRus.Com’un haberine göre, NF Group yurt dışı emlak bölümü müdürü Anna Larina, yurt dışından konut satın almak isteyen Rusya vatandaşlarının yüzde 27’sinin Türkiye’yi tercih ettiğini söyledi.

Listede yüzde 22 ile Birleşik Arap Emirlikleri ikinci, yüzde 17 ile Güney Kıbrıs üçüncü sırada.

İspanya (yüzde 11), Grenada (yüzde 7), Endonezya (yüzde 3), Vanuatu (yüzde 3), Fransa (yüzde 3), ABD (yüzde 3) ve İtalya (yüzde 2) da yurt dışında konut satın alan Rusya vatandaşları arasında popüler ülkeler.

Yurt dışından konut satın almak isteyen Rusya vatandaşlarının yüzde 67’si amaçlarının oturum izni almak olduğunu söylüyor. 2023 yılında Rusya vatandaşlarının en fazla oturum izni aldığı ülkelerin başında da Türkiye geliyor.

Birinci sıradalar

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, 2015 yılından sonra Irak, İran, Suudi Arabistan ve Kuveyt vatandaşları Türkiye’de en çok konut alan yabancılardı. Söz konusu dönemde 5’inci sırada bulunan Ruslar, Ukrayna’da savaşın başladığı 2022’de ilk sıraya yükseldi.

2023’ün Mart ayı sonu itibarıyla Ruslar birinci sıradaki yerlerini korudu. 2022 yılı toplamında Türkiye’de yabancıya 68 bin 210 konut satışı yapılırken, Ruslar toplamda 16 bin 312 konut satın aldı. Geçen sene her 4 konuttan 1’ini satın alan Rusların en çok konut tercih ettiği il de Antalya oldu.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler