13.9 C
İstanbul
15 Nisan 24, Pazartesi
spot_img

‘Koçbaşıyla saldırıya’ kınama

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, bir elektronik posta ile yapılan asılsız ihbarın ardından Sözcü muhabiri Sayime Başçı’nın evinin kapısının güvenlik güçleri tarafından koçbaşıyla kırılmasıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada şu görüşler yer aldı:

“Gazetecilere yönelik sözlü ve fiziksel şiddetle ilgili her gün yeni bir olaya tanıklık edilmektedir. Son olarak elektronik posta ile geldiği belirtilen ‘canlı bomba var’ ihbarı araştırılmadan Sözcü muhabiri Sayime Başçı’nın İstanbul-Şişli’deki evinin kapısı koçbaşıyla kırılmıştır. Meslektaşımızın oturduğu dairenin önüne 02.00 gelen polisler, kapıyı koçbaşıyla kırarak içeri girmişlerdir. Daha sonra Adana’da bulunan Sayime Başçı’ya komşuları aracılığıyla ulaşan polisler ‘evde canlı bomba bulunduğu’ yolundaki asılsız ihbarın elektronik posta ile ulaştığını iletmişlerdir. Olayla ilgili hiçbir ön araştırma yapılmadan, meslektaşımızın haklarını hiçe sayan ve evine zarar veren bu hukuksuz uygulama kabul edilemez.

Seçim öncesi gazetecileri ve haberlerini Sansür Yasası ile tamamen engellemeye çalışan iktidarın İçişleri Bakanlığı’na bağlı güvenlik güçlerinin koçbaşıyla gazetecinin kapısını kırması, ağır bir baskı örneğidir. Tüm gazetecilere bu hukuk dışı uygulama ile mesaj verilmeye çalışılmaktadır. Hukuk açısından utanç örneği olan bu uygulamaya izin veren, olayı araştırmadan müdahale eden kişilerle ilgili olarak İçişleri Bakanlığı’nın görevini yapmasını, kamuoyunu bilgilendirmesini bekliyoruz. Meslektaşımıza ‘geçmiş olsun’ diyoruz. İktidar ve ortaklarının hedef gösterdiği meslektaşlarımızla dayanışma içinde olmayı ve haksızlıkları görünür kılmayı sürdüreceğimizi duyuruyoruz.”

Basın Konseyi açıklaması

“Sözcü gazetesi ekonomi muhabiri Sayime Başçı’nın evine polisin hoyratça girmesi ve haneyi tarumar etmesi asla kabul edilemez. Kolluğun e-mail ile yapılan asılsız bir canlı bomba ihbarını araştırmadan, sorumsuzca gazetecinin oturduğu adresi basıp, ikametgaha zarar vermesi her açıdan düşündürücüdür. Evde oturan kişinin kimlik kaydı muhtarda varken, üstelik komşularının ikazına rağmen gece yarısı koç başıyla kapının kırıldığı operasyonda meslektaşımızın evde bulunmaması ölümle sonuçlanacak faciayı önlemiştir. İstanbul’un göbeği Şişli’de 15 yıldır Sözcü’de çalışan gazetecinin karşı karşıya kaldığı Vahim olayın her yönüyle soruşturulup sonuçta kimlerin ihmalinin bulunduğu derhal ortaya çıkarılmalıdır. ‘Sansür Yasası’ ile gazetecilerin susturulmaya, korkutulmaya çalışılan ve seçim ortamına girilen bu süreçte ölümden dönen Sözcü muhabiri Başçı’ya geçmiş olsun diyoruz.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,281TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler