18.9 C
İstanbul
15 Haziran 24, Cumartesi
spot_img

‘Kısmi seferberlik’ nedir?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün “kısmi seferberlik” ilan ettiğini açıkladı. Moscow Times gazetesinde James Beardsworth imzasıyla yayınlanan yazıda konuyla ilgili olarak yanıtı merak edilen sorular sıralandı.

1)Seferberlik nedir?

1)Rusya yasaları ülkenin yabancı bir saldırıyla karşı karşıya kalması durumunda seferberlik ilan edilmesine olanak sağlıyor. Bu, ordunun ve ekonominin savaşa hazırlanması anlamına geliyor. Son açıklamayla Rusya 1941 yılındaki Nazi işgalinden bu yana ilk kez seferberlik kararı almış oldu. Rusya Ukrayna’daki savaş için şimdiye kadar “özel askeri operasyon” terimini kullanıyordu. Artık bu durumun değişmesi söz konusu.

2)Rusya’nın askeri yedekleri neler?

2)Kağıt üzerinde Rusya’da iki milyonun üzerinde yedek var. Bunların bir kısmı emekli olmuş, bir kısmı da aktif görevden ayrılmış kişiler. Yedeklerin yüzde 90’ı temel eğitim dışında bir askeri eğitim almamış durumda.

3)Kısmı seferberlik nedir?

3)İki milyon kişinin silah altına alınabileceği genel seferberliğin tersine kısmi seferberlikte daha sınırlı sayıda kişi göreve çağrılıyor. Bunların askerliğini yeni tamamlamış ya da savaş deneyimine sahip kişiler olacağı düşünülüyor.

4)Kimler silah altına alınacak?

4)Savunma Bakanı Sergey Şoygu 300 bin yedeğin çağrılacağını açıkladı. Rusya’nın Ukrayna’da yaklaşık 190 bin askeri bulunduğu düşünüldüğünde bu önemli bir sayı.

5)Savaşa etkisi olur mu?

5)Analistlere göre yedeklerin toparlanması ve hazırlanması uzun bir süreç olduğu için savaşa ilk anda bir etkisinin bulunması beklenmiyor. Amerikan RAND Corporation uzmanlarından Dara Massicot, aylar sürecek hazırlık sonrası yeni çağrılan askerlere büyük olasılıkla savunma görevi verileceğini söylüyor. Massicot, yeni görev verilecek yedeklerle Rusya’nın Ukrayna’nın doğu kesimlerinin tamamını ele geçirmesinin mümkün olmayacağı görüşünde.

Fotoğraf: Alexander Avilov-Moskova Haber Ajansı

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Önceki İçerikEleştiri hakkında
Sonraki İçerik‘Macera aramayalım…’
Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler