8.6 C
İstanbul
22 Mart 23, Çarşamba
spot_img

‘Kılıçdaroğlu soyadını ezberlememiz lazım’

Rus dış politika uzmanı Maksim Yusin, Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılması beklenen cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili gelişmeleri dikkatle izlediklerini belirterek, “Artık Kemal Kılıçdaroğlu’nun soyadını ezberlememiz lazım” dedi.

Devlet Rossiya-1 kanalının canlı yayın programında konuşan Kommersant gazetesi dış politika yazarı Yusin,  14 Mayıs’a kadar NATO ve Türkiye arasında aşırı bir gerginlik yaşanmayacağı tahmininde bulundu. Rus uzman, “Artık seçimlere 4 aydan az bir zaman kaldı. Türk medyasında çıkan haberlere göre, muhalefetin adayı Kılıçdaroğlu olacak. Gerçi bu durum henüz resmi değil ama bizim için söylemesi zor olan Kılıçdaroğlu soyadını ezberlememiz lazım. Hatta ben başladım bile” dedi.

CHP liderinin Erdoğan’ın rakibi olduğuna işaret eden Yusin, “Kılıçdaroğlu, muhalefet güçlerinin tek adayı olacak. Son anketlere göre, muhalefetin durumu gayet iyi. Gerçi, Erdoğan da, son zamanlarda dış politikadaki performansıyla biraz toparlandı” diye konuştu.

Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimlerinin Moskova için de çok önem taşıdığını belirten Yusin’in, “Düşünün ki Batı’nın desteklediği muhalefet iktidara geliyor ve son zamanlardaki tüm politikalar gözden geçiriliyor” demesi üzerine sunucu, Dmitri Kulikov, “Ben biraz farklı düşünüyorum: Erdoğan kazanacak ve Amerika’da, Türkiye’de renkli devrimler başlayacak” sözleriyle araya girdi.

Bunun üzerine Yusin, “Fakat Türkiye’de her şeye rağmen seçimler özgür şekilde yapılıyor. İstanbul ve Ankara gibi büyük kenti hatta Rusların çok iyi bildiği Antalya’daki belediye başkanlığı seçimlerini muhalefetin adayları kazandı. Her şey olabilir. Erdoğan da kaybedebilir. Gerçi Moskova’da bürokratların ve uzmanların çoğu Erdoğan’ı destekleyecek” dedi.

Rusya’da “Renkli devrim” kavramı Ukrayna, Gürcistan, Ermenistan ve Kırgızistan gibi eski Sovyet cumhuriyetlerinde Batı desteğiyle yapıldığı iddia edilen halk isyanları için kullanılıyor.

(Fuad Safarov, Moskova)

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,196TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler