27.2 C
İstanbul
12 Haziran 24, Çarşamba
spot_img

‘Karadeniz’e gelirlerse savaş çıkar’

Fuad Safarov, Moskova

Rus emekli general Yevgeniy Bujinski, ABD savaş gemilerinin Karadeniz’e girmesinin 3. Dünya Savaşı’na yol açabileceği uyarısında bulundu.

Rus devlet televizyonu Rossiya-1’de canlı yayınlanan “60 Minut” (60 Dakika) programında konuşan Bujinski, Rusya-Ukrayna krizi bağlamında bazı ABD’li senatörle generallerin yaptığı açıklamaların endişe verici olduğunu söyledi. Bujinski, “Geçenlerde ABD’li bir senatör Karadeniz’in ablukaya alınmasını önerdi. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şimdilik sözünü tutarak savaş gemilerini Karadeniz’e sokmuyor. Fakat, şayet Amerikan savaş gemilerinin Karadeniz’e girmesine izin verirse bu ABD Başkanı Joe Biden’ın korktuğunun başına gelmesi demek olur. Bunun anlamı 3. Dünya Savaşı’dır” dedi.

Karadeniz’de Rus askeri birliklerinin hazır durumda olduğunu belirten emekli general Bujinski, “Karadeniz’de bilinen bir gerçek şu: Burası tamamen Rus kıyı füze sistemlerinin ateş hattında. Deniz zaten fazla büyük değil. Dolayısıyla orada herhangi bir deniz gücünü yok etmek o kadar da zor değil. Bu nedenle bu tür açıklamalar sadece sorumsuzluk değil, aynı zamanda yenilgiye de neden olur” diye konuştu.

Montrö ne diyor?

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından hemen sonra Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Kıyıdaş olan, olmayan bütün ülkeleri Boğazlardan savaş gemisi geçirmemesi konusunda uyardık. Montrö ne diyorsa bunu uyguladık, bundan sonra da uygulayacağız” demişti.

Montrö Sözleşmesi’ne göre, barış zamanında Karadeniz’e kıyısı olmayan ülkeler Boğazlar’dan savaş gemilerinin geçirebilmek için Türkiye’ye 15 gün önceden bildirimde bulunmak zorunda. Sözleşme, Karadeniz’de bulunmalarının amacı ne olursa olsun, kıyıdaş olmayan devletlerin savaş gemilerinin 21 günden fazla kalamayacağını hükme bağlıyor. Savaş zamanında ise, Türkiye savaşan taraf değilse, savaş gemilerini barış döneminde uygulanan koşullar içinde Boğazlar’dan geçişini sağlıyor. Ancak Çavuşoğlu’nun açıklaması dikkate alındığında, Rusya-Ukrayna savaşının sürdüğü bir dönemde Amerikan savaş gemilerinin Boğazlar üzerinden Karadeniz’e girmesi çok zayıf bir olasılık görünüyor.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler