25 C
İstanbul
14 Haziran 24, Cuma
spot_img

Karadeniz’de mayın kâbusu

Ukrayna’daki çatışmalar nedeniyle büyük bir soruna yol açan Karadeniz’deki mayınlardan biri, Türkiye’nin yakınlarında denilebilecek bir bölgede Rusya’nın Karadeniz Filosu tarafından imha edildi.

Rusya Savunma Bakanlığı Telegram kanalından yaptığı açıklamada, Sergey Kotov devriye gemisinin İstanbul Boğazı’nın 180 kilometre kuzeydoğusunda Türkiye yönüne sürüklenen bir mayını tespit ettiğini bildirdi.

Bakanlık, Ukrayna’ya ait olan mayının bir KA-27 helikopterinden açılan makineli tüfek ateşiyle yok edildiğini açıkladı.

Bu olay öncesinde Rusya’nın Karadeniz Filosu Komutanlığı, kontrolsüz bir şekilde sürüklenen Ukrayna mayınlarının tespit edildiğini belirterek Karadeniz’in kuzeybatı kesiminde bulunan tüm gemilere yönelik bir uyarı yaptı. Uyarının, Karadeniz’de kontrolsüz şekilde ilerlediği tespit edilen ve güvenli gemi trafiğine yönelik tehdit oluşturan Ukrayna’ya ait bir deniz mayını tespit edilmesi nedeniyle yapıldığı duyuruldu. Kısa süre sonra söz konusu mayın etkisiz hale getirildi.

Karadeniz’de gemi trafiğini tehlikeye düşüren mayınların tam sayısı bilinmiyor. Ancak
Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Mart 2022’de yaptığı açıklamada, Ukrayna ordusunun Odessa, Oçakov, Çernomorsk ve Yujnıy limanlarına giden güzergahlara yaklaşık 420 mayın döşediğini duyurmuştu. FSB, olumsuz hava koşulları nedeniyle kontrolsüz şekilde denizde sürüklenen mayınların Türkiye ve Romanya kıyılarına kadar ulaştığını belirtmişti.

Söz konusu mayınlardan bazıları Türkiye, Romanya, Bulgaristan ve Gürcistan tarafından imha edildi.

Fuad Safarov, Moskova

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler