18.6 C
İstanbul
4 Ekim 23, Çarşamba
spot_img

Karadeniz, zirve, yüzme

Fuad Safarov, Moskova

Karadeniz kıyısındaki Soçi’de 5 Ağustos’ta yoğun gündemle toplanacak Rus-Türk zirvesi öncesinde Rus gazeteciler ilginç bir sorunun yanıtını aramaya koyuldu.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki zirvede ele alınacak konularla ilgili olarak gazetecilere bilgi verdi. Peskov zirvede, Rus-Türk ilişkilerinin, Ukrayna ve Suriye dahil bölgesel sorunların, Ukrayna limanlarından tahıl ihraç mekanizmasının ve uluslararası gündemde yer alan diğer konuların konuşulacağını söyledi ve “Putin-Erdoğan görüşmesi saat ayarı yapmak için iyi bir fırsat olacak” dedi.

Bu sırada bir Rus gazeteci beklenmedik şekilde Peskov’a, “Erdoğan’ın geldiği gün Putin denizde yüzecek mi” sorusunu yöneltti. Peskov ise, “Kesin bir şey söyleyemem. Bu, Putin’in o günkü programına bağlı. Bazen zamanı oluyor, bazen olmuyor” yanıtını verdi.

Sporcu yönüyle bilinen Putin’in hobilerinden biri de yüzmek.

Zirve günü Putin’in yüzüp yüzmeyeceğini merak eden gazetecinin aklında belki de iki liderin görüşmeler bittikten sonra birlikte denize girip girmeyeceği sorusu da vardı.

Rus-Türk zirvesinin yapılacağı Putin’in Soçi dışındaki yazlık konutu Boçarov Ruçey adını yakınından geçen nehirden alıyor. 1930’larda yapılmış bina, 1960’lardan itibaren Nikita Kruşçev ve Leonid Brejnev tarafından da kullanılmış.

Şubat 2019’ta Erdoğan’ın Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile bir araya geldiği Soçi zirvesinde Türk ve Rus liderler arasında ilginç bir diyalog yaşanmıştı.

Görüşmelerin perde arkasını aktaran resmi Rossiya kanalının Kremlin özel muhabiri Pavel Zarubin’in sunduğu videoda yer alan görüntülere göre, Putin Erdoğan’ı uğurlarken Sibirya’ya davet ediyor. Zarubin, “Erdoğan Soçi’de defalarca bulundu. Putin bu sefer Erdoğan’a Rusya’yı iyi tanıyabilmesi için sıcaklığın kimi zaman sıfırın altında 40-50 dereceye kadar düştüğü Sibirya’ya davet etti” diyor. Videoya göre Putin, Erdoğan’ı Sibirya’ya davet ederken, “Orası eksi 40-50 derece, Rusya’yı orada daha iyi tanırsınız” diyor. Erdoğan ise bu davete esprili bir yanıt vererek, “Çok güzel ama umarım beni orada bırakmazsın” diyerek Putin’i kucaklıyor. Putin de gülerek, “Anlaştık. Hazır olduğun zaman beni ara” cevabını veriyor.

Bu diyaloğun üzerinden üç yıldan fazla süre geçmesine karşın Erdoğan’ın Sibirya’yı henüz ziyaret etmedi.

2008 yılında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’in Bodrum ziyareti sırasında dönemin Başbakanı Erdoğan ile Bodrum’da kaldıkları bir otelin havuzunda birlikte yüzdüğü iddia edilmişti.

Sovyet liderleri de yaz aylarında Soçi’de çalışmayı ve tatil yapmayı tercih ediyordu. Rus tarihçilerine göre, özellikle Sovyet lideri Brejnev Karadeniz’de yüzmeyi çok seviyordu. Hatta biraz açılınca eşi Viktoriya, “Yine gitti Türkiye kıyılarına!” diye sitem ediyordu.

İlgili haber: https://medyagunlugu.com/haber/hazir-oldugunda-beni-ara-44782

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,276TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler