18.9 C
İstanbul
15 Haziran 24, Cumartesi
spot_img

‘Kâr hırsına kurban edilen gazetecilik’

Gazeteci Faruk Bildirici, iktidar yanlısı gazetelerde yer alan haber görünümlü reklamları, “Böyle olur Yeni Şafak ve Milliyet’in patron şirketlerinin haberleri” başlıklı yazısında şöyle eleştirdi:

“Medya sahiplerinin başka şirketlerinin de olmasının “haber değeri” kavramını nasıl deforme ettiğinin yeni örneklerini gördük bu hafta.

George Orwell’in “Hayvanlar Çiftliği”nde dile getirdiği ünlü sloganını öznesini değiştirerek söylersek, “Bütün şirketler eşittir. Ama medya patronlarının şirketleri daha eşittir”!

Her ne kadar gazetecilik, haberlerin öznesi olan bütün şirketlere, ticari kuruluşlara eşit ölçeklerle yaklaşmayı gerektiriyorsa da holding medyasında bu ilke medya kuruluşlarının şirketleri söz konusu olduğunda geçerliliğini yitiriyor. Saklamaya gizlemeye gerek görülmeden medya patronunun şirketi kayırılıyor; haber değeri olmasa da geniş biçimde yayımlanıyor patron şirketinin haberleri…

Patron şirketinin kayırılmasına haftanın birinci örneği Yeni Şafak’tan. TOKİ’nin 42 Milyon Euro harcayarak Arnavutluk’ta yaptığı 522 deprem konutla ilgili 17 Ocak’ta “Daha iyisi yapılamazdı” başlıklı bir haber yayımlandı. Ertesi gün de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı konutların teslim töreniyle ilgili haber “Dostluk taçlandı” başlığıyla Yeni Şafak’ın manşetindeydi. İçeride de tam sayfa ayrılmıştı bu törene. İlk sayfada Erdoğan’ın sözlerinin yanına “Örnek evi gezdiler” başlıklı bir kutu konulmuştu:

“TOKİ’nin yaptığı konut projesini üstlenen Albayrak İnşaat, 522 konut ve 37 ticari üniteyi 13 ay gibi kısa sürede bitirdi. Albayrak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak da açılış öncesi, örnek daireyi Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Arnavutluk Başbakanı Rama’ya gezdirdi.”

Haber de “Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOKİ adına Arnavutluk’un Laç şehrinde inşa edilen deprem konutlarının teslim töreninde konuştu” diye başlıyordu. Yeni Şafak için haberin en önemli unsuru, bu evlerinin gazetenin de sahibi olan Albayraklar tarafından yapılmasıydı.

İnternet siteleri ve gazetelerin çoğunda bu evlerin Albayrak İnşaat tarafından yapıldığı yazılmamıştı bile. Yeni Şafak’ın “haber değeri” görüp önlere çıkardığı patron şirketiyle ilgili unsuru diğer medya kuruluşları önemsememişti.

İktidar yanlısı medya, TOKİ’nin açık ihale yapmak yerine “pazarlık yöntemi” ile milyonlarca liralık bu işi iktidar yanlısı Albayraklar’a verdiğinden, şirketin nasıl kayırıldığından söz etmiyordu. Zaten Yeni Şafak’ta da ihale sürecine değinilmiyordu.”

Yazının devamı için tıklayın

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler