24.5 C
İstanbul
16 Haziran 24, Pazar
spot_img

Kafkasya’ya Türk boru hattı

Rus siyaset bilimci Dmitriy Babiç, “Zengezur Koridoru”nda bir Türk doğal gaz boru hattının yapılmasını ve Rusya’nın da katılmasını önerdi.

TV Tsentr kanalının “Pravo Znat” (Bilme Hakkı) programına katılan Babiç, yaklaşık 35 yıllık Karabağ ihtilafı yüzünden bölgedeki bazı yolların kapandığına işaret ederek, “Koridor üzerinden Azerbaycan, Türkmenistan ve genel olarak Orta Asya’dan Türkiye’ye hat döşenebilir. Buna Türk boru hattı da diyebiliriz. Eskiden Rusya olarak böyle bir güzergaha karşıydık ama Avrupalılar Kuzey ve Güney Akım boru hatlarını yıktı. Belki Rusya da bu hatta katılabilir. Çünkü bugün biz üçüncü ülkeler üzerinden Avrupa’ya gaz ve petrol satıyoruz” dedi.

Program konuklarından İsrail istihbarat kurumu Nativ’in eski başkanı Yakov Kedmi de, öneriyi desteklediğini belirterek, Güney Kafkasya’nın kaderini Rusya, Türkiye ve İran gibi üç önemli ülkenin belirleyeceğini söyledi. Kedmi bölgede Rusya, Türkiye ve İran’ın karşılıklı olarak birbirlerinin çıkarlara saygı duyması gerektiğini söyledi.

Program sunucusu, ünlü siyaset bilimci Dmitriy Kulikov ise, bazı uzmanların Türkiye’nin İngiltere’nin etkisi altında bulunduğu yönündeki iddiaları gündeme getirdi.

Bunun üzerine Kedmi, “Eğer Türkiye İngiltere’nin etkisi altında olsaydı, bugün Karadeniz’de çok farklı tabloyla karşılaşırdık. Türkiye kendisini, Orta Doğu’nun ve Akdeniz bölgesinin güçlü bir devleti olarak görüyor” dedi.

Konuklardan gazeteci Sergey Mardan, Azerbaycan’ın ekonominin yanı sıra dostluk ilişkilerinden dolayı Rusya için önemli olduğunu da belirtti. 1990 yılında Azerbaycan’dan farklı olarak Ermenistan ve Gürcistan’dan yapılan referandumlarda halkın Sovyetler Birliği’nden ayrılmak istediğini hatırlatan Mardan, “Rusya ve Azerbaycan arasında büyük ticari iş birliği var, Hazar Denizi’ni birlikte paylaşıyoruz. İran dahil stratejik yolların kesiştiği coğrafyada bulunuyoruz” dedi.

Kulikov, Güney Kafkasya’nın kaderinin Rusya-Türkiye-İran üçgeninde belirleneceğine inandığını söyledi. Kulikov, “Bölge dışı ülkelerin Güney Kafkasya’dan uzaklaştırılması lazım. Uzaklaştırılırlarsa, Güney Kafkasya’da barış ve huzurun sağlanması için saydığım bu üç ülke kendi aralarında anlaşır” diye konuştu.

Fuad Safarov, Moskova

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Önceki İçerikPolonya ‘yoruldu…’
Sonraki İçerikÇin’in Suriye planı
Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler