32.1 C
İstanbul
12 Haziran 24, Çarşamba
spot_img

Kadınlar mutsuz ve umutsuz

Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV),  “Kadınların Ekonomik ve Toplumsal Yaşamdaki Sorunları Araştırma Raporu”nun sonuçlarını açıkladı.

Türkiye genelinde 18 yaş üstü, farklı eğitim düzeylerine sahip 1067 kadınla yapılan araştırmaya göre; her dört kadından üçü geceleri sokakta yürürken kendini güvende hissetmediğini belirtti.

Kadınların yüzde 60,3’ü “Türkiye’de yaşamaktan mutsuz olduğunu” söyledi.

 

 

HDP’ye oy veren kadınların yüzde 86,8’i, CHP’ye oy verenlerin yüzde 74,1’i mutsuz olduğunu söylüyor.

Araştırmaya göre en mutsuz kadınlar yüzde 65,5 oranla orta sınıftan oluşuyor. Yaş grupları içinde ise genç kadınların mutsuzluk oranı diğer yaş gruplarından daha fazla olduğu görülüyor.

 

 

Kadınların yüzde 65,8’i “gelecekten umutsuz olduğunu” dile getirdi. HDP’ye oy veren kadınların yüzde 92,1’i, CHP’ye oy verenlerin yüzde 82,2’si geleceğe dair umutsuz olduğunu söylüyor.

 

 

Kadınlar en önemli sorunlarının başında “şiddet”, “taciz” ve “hane içi ücretsiz emek ve bakım yükü” geldiğini belirtti.

Görüşmelere katılan kadınların yüzde 76,8’i şiddetin, yüzde 75,1’i ise tacizin kadınların en önemli sorunu olduğunu belirtti.

Ankete katılan kadınların yüzde 89,9’u “şiddeti engelleyici cezaları yeterli bulmadığını” vurguladı.

 

 

İş hayatında cinsiyetinden ötürü ayrımcılığa maruz kaldığını düşünen kadınların oranı ise yüzde 56,6. Rapora göre kadınların iş hayatında karşılaştığı en büyük zorluklar ise mobbinge maruz bırakılmak, iş yerinde yapılan ayrımcı muameleler, düşük maaş ve taciz.

(Bianet)

Raporun tamamını okumak için tıklayın

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Önceki İçerikAyırt edebilen zihin
Sonraki İçerikAaa bak kuş uçtu!
Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler