26.4 C
İstanbul
13 Temmuz 24, Cumartesi
spot_img

Kaç Putin var?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hakkında en çok dedikodu yapılan ve söylenti çıkarılan politikacıların başında geliyor.

Putin’le ilgili birkaç yıldır devam eden iki polemik konusu var: Sağlığının bozuk olduğu ve dublör kullandığı iddiası.

Rusya liderinin sağlığıyla ilgili olarak ortaya atılan iddiaların çok büyük bölümü İngiliz medyası kaynaklı. Kimi haberlerde kansere yakalandığı, kimi haberlerde ise Parkinson hastası olduğu ileri sürülüyor. Genellikle vücudun bir tarafını etkileyen Parkinson, hareketlerde yavaşlama ve el ya da parmaklarda titreme gibi belirtiler gösteren bir merkezi sinir sistemi bozukluğu. Putin’in bu yılın ilk aylarında bir kilisedeki hali ve Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile görüşmesinden yansıyan görüntüler dedikoduları körükledi.

Geçmişte yine Batılı kaynaklar Putin’in Asperger bozukluğu yaşadığını ileri sürmüştü. Otistik bir rahatsızlık olan Asperger’in belirtileri arasında göz temasından kaçınma, iletişimde sorun, yüz ifadesinde ve vücut duruşunda sıra dışı haller bulunuyor.

Diğer iddia ise Putin’in dublörleri ile ilgili.

Arkası kesilmeyen komplo teorilerine bakılacak olursa Rusya liderinin birden fazla benzeri bulunuyor, üstelik bu kişiler zaman zaman kamuoyu önüne bile çıkıyor.

“Dublör teorisi” aslında yeni değil, yıllardır konuşulan bir dedikodu ama Ukrayna gizli servisinin başı Kirilo Budanov geçenlerde çıtayı iyice yükseltti ve Putin’in tam üç benzeri olduğunu iddia etti.

Budanov, ameliyatla tamamen Putin’e benzetilen kişilerin onun adına kamuoyu önüne çıktığını da ileri sürdü. Budanov, konuyla ilgili olarak gizli servis içinde bir bölüm oluşturulduğunu, yaptıkları inceleme sonucu bu kişilerin kulaklarının farklı olduğunu belirlediklerini de iddia etti.

Aslında Putin gerçekten de dublör kullanıyor olabilir ama sadece güvenlik amaçlı. Yani Putin’in konvoyunda muhtemel bir saldırı durumunda hedef şaşırtmak için başkanlık forsu taşıyan makam arabalarından birinde ona benzeyen bir kişinin bulunma ihtimali zayıf değil.

Diğer yandan, yıllar içinde Putin’in, özellikle yüzünün görünüşünün de değiştiği bir gerçek. Şu anda 60 yaşında olan Rusya liderinin dış görünümündeki değişim yaşlanmayı geciktirmek amacıyla yapılan operasyonlara ve müdahalelere bağlanıyor.

Dublörlük yapmış

Söz dublörlükten açılmışken, Putin’in gençlik yıllarında üç filmde dublörlük yaptığı yolunda çıkan haberleri hatırlatmak gerekiyor.

Rusya liderinin yakın arkadaşı, Uluslararası Sambo Federasyonu Başkanı Vasiliy Şestakov, 2017 yılında Dojd Radyosu’na yaptığı açıklamada, Putin’in üç filmde rol aldığını söylemiş, “İkisinde birlikte Alman askeri rolünü oynamıştık. Üçüncüsünü hatırlayamıyorum. Günde 75 ruble (95 dolar) kazanmıştım. O zaman için iyi paraydı” demişti.

Putin’in kendisi de gençlik yıllarında Leningrad’da (şimdiki St. Petersburg) para kazanmak için taksicilik yaptığını anlatmıştı.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Önceki İçerikGeodesic otağev
Sonraki İçerikDede Tolstoy’dan Türklere…
Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,600TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler