5.9 C
İstanbul
28 Ocak 23, Cumartesi
spot_img

‘İsveç-Finlandiya seçim kozu’

Fuad Safarov, Moskova

Rus siyaset bilimci Dmitriy Solonnikov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, iç siyasi sorunlarını çözmek için uluslararası durumu koz olarak kullandığını öne sürdü.

Çağdaş Devlet Kalkınma Enstitüsü Başkanı Solonnikov, Rus FAN Haber Ajansına, İsveç Başbakanı Ulf Kristersson’un, “Türkiye, NATO üyeliği için kabul edemeyeceğimiz taleplerde bulunuyor” açıklamasını değerlendirdi. Solonnikov, “Erdoğan’ın amacı çok açık. Türkiye’de bu yıl kazanmayı planladığı ve bu nedenle uluslararası arenada gücünü topluma göstermesi gereken seçimler var. Bu da birilerinin pahasına yapılmalı, İsveç de bunun için en ideal aday” dedi.

Solonnikov, Erdoğan’ın NATO’nun kaderinin artık tamamen kendisine bağlı olduğunun tamamen farkında olduğunu da söyledi. Rus siyaset bilimci, “Bu da ABD ve Avrupa’nın, Erdoğan’ın tüm şartlarına uyması için İsveçliler ve Finliler üzerinde baskı kuracağı anlamına geliyor. NATO, İslam dünyasının sınırında bulunan, askeri bloğun hem doğu hem de güney kanadı olan aktif üyesi Türkiye’yi kaybetmek istemiyor. Dolayısıyla Stockholm ve Helsinki taviz vermek zorunda kalacak” dedi.

Erdoğan’ın emrindeki medya kaynaklarını kullanacağını da savunan Solonnikov, “Türkiye Cumhurbaşkanı durumu kendi kontrolü altına almayı başardığı anda ciddi bir uluslararası başarı sergileyecek. Bu başarıyı kesinlikle seçimlerde kullanacak. Fazla zamanı kalmadı! Bir değişiklik olmazsa yazın ilk yarısında yapılacak” diye konuştu.

 

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,142TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler