31.4 C
İstanbul
12 Haziran 24, Çarşamba
spot_img

İşte Putin’in ‘rakibi’

Rusya’nın şu andaki tek gündemi Ukrayna’da bir buçuk yılı aşkın süredir devam eden savaş gibi gözükse de gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimleriyle ilgili hazırlıklar sessiz sedasız sürüyor.

17 Mart 2024 tarihindeki seçimle ilgili en önemli konu, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in adaylığını koyup koymayacağı. Putin bu konuda henüz bir açıklama yapmasa da kamuoyundaki genel beklenti adaylığını koyacağı yönünde. 2020 yılında yapılan anayasa referandumu, Putin’e arzu ederse altışar yıllık iki dönem için daha aday olabilme olanağı sağladı.

Yine de bu “açık çek” Putin’in mutlaka aday olacağı anlamına gelmiyor. Birincisi, 2000 yılından bu yana iktidarda bulunan Rusya liderinin uzun süredir yakın çevresine yorulduğunu söylediği biliniyor. İkincisi, yakında 71 yaşına girecek Putin her ne kadar formda görünse de yaşlanıyor, üstelik sağlığıyla ilgili söylentiler bitmek bilmiyor.

Ancak en kritik konu, Putin’in Ukrayna’da devam eden savaşla özdeşleşmiş olması. Bu da, Putin’in iktidarda bulunduğu sürece, Ukrayna’nın teslim olmayı kabul etmesi dışında, bir barış anlaşması imzalanmasını neredeyse olanaksız hale getiriyor. Bu durumda Putin’in adaylığını ilan etmesi Rus devletinin savaşın önümüzdeki yıllarda devam edeceğini varsayması anlamına gelecek. Aday olmaması seçeneğinde ise Ukrayna’da barış için kapı aralık bırakılmış olacak.

Şu anda bütün ipuçları Rusya liderinin en azından altı yıl daha başkanlığa aday olacağını gösteriyor.

İş çevrelerinin saygın gazetesi Vedomosti, Kremlin’in daha önceki bütün seçimlerde olduğu gibi Putin’in karşısına “liberal” bir rakip çıkarmayı planladığını ve şimdilik Aleksey Venediktov (fotoğrafta solda) üzerinde karar kılındığını yazdı. Gazete haberine kaynak olarak adını yazmadığı Kremlin’deki dört yetkiliyi gösterdi.

Muhalif görüşleriyle tanınan ünlü bir gazeteci olan Venediktov, Ukrayna savaşının başlamasından sonra yayınına son vermek zorunda kalan Eho Moskvı radyo istasyonun genel yayın yönetmenliğini yapıyordu.

Rus kamuoyunda saygın bir isim olan Venediktov gazeteye, “Kimse benimle adaylığım konusunda konuşmadı. Politika bana göre değil. Beni tanıyan hiç kimse aday olmamı önermez. Tanımayan ve adaylık önerenler çıkarsa da benden ret cevabı alır” dedi.

Vedomosti, Venediktov’un kabul etmemesi halinde Kremlin’in benzer profilde liberal bir aday arayışına gireceğini yazdı.

2018 seçimlerine liberal kanattan Kseniya Sobçak aday olmuş ve oyların yüzde 1.68’ini almıştı. Bir diğer liberal aday Grigoriy Yavlinski’nin oyu da yüzde bir civarındaydı.

Kremlin 2024 seçimlerine yüzde 70 civarında katılım olacağını ve-aday olursa- Putin’in yüzde 75’le kazanacağını tahmin ediyor.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler