16.4 C
İstanbul
14 Nisan 24, Pazar
spot_img

İsrail’in ‘Refah’ ikilemi…

İsrail’in hava, kara ve denizden kuşattığı Filistin’in Gazze Şeridi’ndeki çatışmalar ve sivil katliamı sürüyor.

Filistin Sağlık Bakanlığı’nın son verilerine göre can kaybı 32 bini aşarken, Tel Aviv hükümetinin Mısır’ın kuzeybatısındaki Refah kentine yönelik bir saldırı başlatma planı ise tüm uluslararası baskılara karşın henüz rafa kalkmış değil.

Bununla birlikte Başbakan Benyamin Netanyahu hükümeti, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) kabul edilen “ramazan ateşkesi” tasarısına ABD’nin çekimser kalmasından yakınarak katılmaktan vazgeçtiği Washington’daki Refah zirvesine yeniden heyet gönderme kararı aldı.

Bu kimilerince “zaman kazanma” kimilerince de Refah’a saldırmaktan çekinildiği ve bunun bir kılıfı olarak da Beyaz Saray’ın tepkisinin kullanıldığı yönünde spekülasyonlara yol açtı.

Medya Günlüğü’ne değerlendirmede bulunan Gazeteci Musa Özuğurlu, Netanyahu’nun oldukça sıkıştığını belirterek “Refah operasyonu İsrail ve çevre ülkeler açısından sorunun daha da büyümesine, doğrudan kendilerini etkileyecek bir hale gelmesine neden olabilir” dedi.

‘Hamas gizlendi’

İsrail’in 7 Ekim sonrası başlattığı saldırılarla halkın Gazze’nin güneyine göç etmesini ve böylelikle boşalan alanlarda Hamas’ı yok edebilmeyi hedeflediğini vurgulayan Özuğurlu, “Ancak bu gerçekleşmedi ve Hamas çok iyi gizlendi. Şu ana kadar da Hamas’ın operasyon merkezini saptayabilmiş değiller. O yüzden önce Han Yunus’a, şimdi de Refah’a yöneldiler” diye konuştu.

“Saldırıların süresi uzadıkça, insan kaybı ve savaş maliyetinin artması, uluslararası istikrarın sarsılması hem İsrail içinde hem de uluslararası alanda Netanyahu aleyhinde bir durum yarattı” diyen Özuğurlu, beklenmedik bir performans gösteren Hamas’ın psikolojik üstünlüğü elde tuttuğunun altını çizdi.

Özuğurlu, Refah’ın stratejik konumuna ve olası bir saldırının sonuçlarına ilişkin olarak şunları söyledi:

“Refah Filistin’in tam güneyinde yer alan bir kent, adeta bir son sığınak. Yani buradan daha güneyi Mısır ya da Sina Çölü. İsrail’in kendi sınırları içinde güneybatıda Negev Çölü var. İsrail, Filistinlilerin buraya gitmesine razı olursa ikinci bir Gazze oluşacak, bu nedenle de Netanyahu’nun tercihi Filistinlilerin Mısır’a göçürülmesi ama Kahire bunu kabul etmiyor. Bu nedenle bir İsrail saldırısı olursa Filistinliler tamamen sıkışacak ve trajedi daha da büyüyecek. Nitekim ABD de artık bu saldırıların ‘fayda’ sağlayacağı görüşünde değil.”

Özuğurlu son olarak, Washington’a gönderilecek İsrail heyeti ve genel olarak Tel Aviv kabinesinin önündeki ikilemi ise “Dursalar Hamas zaferini ve kendi sonlarını ilan edecekler. Devam etseler ‘risk’ daha da büyüyecek. Bu arada işgal altındaki Kudüs ve Batı Şeria’nın henüz çatışmalara katılmadığını da sürekli akıllarında tutmaları gerek” diye özetledi.

Fotoğraf: IDF

Deniz Yaşayan

Yeditepe Üniversitesi Gazetecilik'ten mezun oldu, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler'de yüksek lisansını sürdürüyor. Dış Haberler editörlüğüne Cumhuriyet'te başladı. Sol Haber Portalı, İleri Haber, Harici ve Gazete Duvar'da çalıştı. Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan başta olmak üzere post-Sovyet ülkelerini takip ediyor.

Deniz Yaşayan
Yeditepe Üniversitesi Gazetecilik'ten mezun oldu, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler'de yüksek lisansını sürdürüyor. Dış Haberler editörlüğüne Cumhuriyet'te başladı. Sol Haber Portalı, İleri Haber, Harici ve Gazete Duvar'da çalıştı. Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan başta olmak üzere post-Sovyet ülkelerini takip ediyor.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,281TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler