27.2 C
İstanbul
13 Haziran 24, Perşembe
spot_img

İsrail’den Erdoğan’a sert sözler

İsrail’in Kiev Büyükelçisi Mihail Brodskiy, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İsrail-Filistin ihtilafı konusundaki tutumunu sert eleştirerek, “İsrail’e meydan okuyabilecek son kişi o” dedi.

Ukrayna’da yayın yapan Live TV kanalına konuk olan Brodskiy (fotoğrafta), “Erdoğan, İslam dünyasının lideri olmaya çalışıyor ama İran, Suudi Arabistan ve Mısır gibi önemli rakipleri var. Bu, İslam dünyası içindeki bir mücadele” iddiasında bulundu.

Erdoğan’ın İsrail-Filistin ihtilafını “iç politika malzemesi” olarak kullandığını öne süren Brodskiy, “Türk liderin siyasi amaçları var. Herkes Erdoğan’ın kendi halkıyla sorunları olduğunu biliyor. Erdoğan’ın öfkeli açıklamaları aslında Türk toplumunun ruh halini etkilemeyi ve onu ortak bir düşman etrafında birleştirmeyi amaçlıyor” diye konuştu.

Almanya ziyareti

Rus Rossiya-1 kanalına konuşan Yahudi asıllı siyaset bilimci Aleksandr Sosnovskiy ise, Erdoğan’ın Almanya ziyaretini başarılı bulduğunu belirtti. Sosnovskiy, “Erdoğan, Almanya ziyaretinden muzaffer olarak döndü. Dikkat ederseniz, Alman yönetimi Erdoğan’ın pozisyonunu büyük ölçüde kabul etmek zorunda kaldı. Almanya ziyaretine bakıldığında Erdoğan şüphesiz galip çıktı. Resmi olmayan bir ziyaretti ama hem Almanya Cumhurbaşkanı hem de Şansölye onunla görüştü” dedi.

Vesti FM radyosunun konuğu olan Türkolog Vladimir Avatkov da, Erdoğan’ın Almanya ziyaretinde Batı’ya net mesajlar verdiğine işaret ederek, “Ülkesinin 52 yıldır Avrupa Birliği’nin kapısında beklediğini açıkça söylüyor. Türkiye beklemekten artık yoruldu. Oysa pek çok şartı yerine getirdi. Ne zaman bir şartı yerine getirse, hemen başka bir şart ortaya çıkıyor. Bu böyle sonsuza kadar devam edebilir. Bu konuda elbette Türkiye’de soru işaretleri var” yorumunda bulundu.

Svobodnaya Pressa haber sitesine konuşan siyaset bilimci Dmitriy Juravlyov ise, Erdoğan’ın İsrail karşıtı sert ifadelerini değerlendirirken, “Fakat yakın zamanda iki ülke arasında bir çatışmanın çıkacağını düşünmüyorum” dedi.

Fuad Safarov, Moskova

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Önceki İçerikSavaşlar ve çocuklar
Sonraki İçerikTayvan Ukrayna olur mu?
Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler