13.6 C
İstanbul
26 Şubat 24, Pazartesi
spot_img

‘İmamoğlu’nu neden çağırmıyoruz?’

Fuad Safarov, Moskova

Rus siyasi uzman Dmitriy Drobnitskiy, Moskova’nın Türk muhalefeti ile de iş birliği yapması gerektiğini söyledi.

Devlete ait Rossiya-1 kanalındaki canlı yayın programında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında Astana’da yapılan görüşmelere de değinildi. Programda, başta enerji olmak üzere birçok alanda Türk-Rus iş birliğinin arttığı belirtilirken, 2023 seçimlerini kazanamaması halinde Erdoğan sonrası ikili ilişkilerin ne olacağı sorusu gündeme geldi.

Program konuklarından Drobnitskiy, Moskova’yı Türk muhalefeti ile iş birliği yapmadığı gerekçesiyle eleştirdi. Drobnitskiy, “Biz diğer ülkelerdeki iktidar eliti dışında kimseyle çalışma yapmıyoruz. Bu ciddi bir boşluk. Konu sadece Türkiye değil, tüm ülkelerle aynı durum söz konusu” dedi.

Putin’in ya da Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Türk muhalefet temsilcileriyle görüşmesini kastetmediğini belirten Rus uzman, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu örnek verdi. Drobrnitskiy, “İmamoğlu muhalefetin adamı. Bizim tarafımızdan da iktidar partisinden olmayan büyük bir Rus kentinin valisini seçelim. İkisi görüşsün ve mesela büyük kentlerin yönetiminin nasıl olması gerektiğini konuşsun” önerisinde bulundu.

İmamoğlu’nun bu amaçla Rusya’ya davet edilmesi gerektiğini belirten Rus siyasi uzman, “Bu stratejik açıdan doğru bir adım olur çünkü böyle şeyler devlet başkanı ve dışişleri bakanlığı düzeyinde yapılmaz. Paralel temaslar kurulmalı” dedi.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,281TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler