9.7 C
İstanbul
28 Mart 23, Salı
spot_img

‘İlişkilerimiz etkilenmez’

Fuad Safarov, Moskova

Rus Senatör Vladimir Cabarov, Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın, “Rusya’nın, Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerini ilhak kararını reddediyoruz” açıklaması için, “Türkiye’nin bu kararı iki ülke ilişkilerini etkilemez” yorumunu yaptı.

“Govorit Moskva” Radyosu’na konuşan Rusya Federasyon Konseyi Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkan Birinci Yardımcısı Cabarov, Ankara’dan bu adımı beklediklerini belirtti. Cabarov, “Bir zamanlar Kırım’ın Rusya Federasyonu ile birleşmesini de tanımadılar. Fakat bu bizim ekonomik ilişkiler geliştirmemizi ve bağlar kurmamızı engellemez” dedi.

Ankara’nın söz konusu 4 bölgenin Rusya ile birleşmesi ile ilgili yapılacak referandumu da tanımayacağı konusunda açıklamalarını da hatırlatan Rus Senatör, “Bu bölgelerin Rusya’nın bir parçası haline gelmesinin tanınmasına ihtiyacımız var mı? Kesinlikle yok. Çünkü uluslararası hukukun konusu bölgeler değil, Rusya’nın kendisidir. Rusya da kendi öznelliğini uzun zaman önce kanıtladı” diye savundu.

30 Eylül’de Kremlin’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in katılımıyla Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetleri ile Herson ve Zaporojya bölgelerinin Rusya’ya bağlanmasıyla ilgili dört ayrı anlaşma imzalanmıştı. Rusya Anayasa Mahkemesi de yeni bölgelerin ülkeye bağlanmasına ilişkin anlaşmaları onayladı.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,189TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler