24.3 C
İstanbul
13 Temmuz 24, Cumartesi
spot_img

İhtilafın niteliği değişiyor

Fuad Safarov, Moskova

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in geçen hafta kısmı seferberlik ilan etmesini Rus uzmanlar “gecikmiş bir adım” olarak değerlendirdi.

Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Sergey Markov, Medya Günlüğü’nün sorularını yanıtlarken bu hamlenin kaçınılmaz olduğunu vurguladı. Markov, “Ama biraz geç kalındı. Birliklerimiz Ukrayna’ya bu yılın şubat ayında değil, 2014 yılında gönderilmeliydi. O zaman her şey tamamen farklı olurdu. Ukrayna’nın güneydoğu bölgeleri şimdi Kırım gibi olurdu” dedi.

Her şeyden önce ekonominin de seferber edilmesi gerektiğini kaydeden Markov, “İhtilafın tabiatı niteliksel olarak değişiyor. Ekonomiye sıkıyönetim getirilmeli. Medya alanında ciddi çalışmalar yapmak lazım. Kısmı seferberlik, toplumumuzun tek yumruk olmasına ciddi katkı sağlayacak” dedi. Markov, seferberliğin ardından Rus askeri birliklerinin daha hızlı operasyon yapacağını da sözlerine ekledi.

Ulusal Savunma (Natsionalnaya Oborona) dergisinin Genel Yayın Yönetmeni İgor Korotçenko da, seferberlik kapsamında savunma sanayi üretimin de artırılması gerektiğini vurguladı. Askeri eğitimin önemine dikkat çeken Korotçenko, “Ukrayna ordusuna yapılan tüm sevkiyattan mahrum bırakılması lazım. Tüm kritik altyapısını vurmak gerekiyor” dedi.

Çatışma bölgelerinde özel birliklerinin de kurulması gerektiğini vurgulayan Rus askeri uzman Korotçenko, “2. Dünya Savaşı yıllarında Sovyet gizli servisine ait SMERŞ (Casuslara Ölüm) özel timini Ukrayna’dan kurtarılmış bölgelerde tekrar kuralım. Ukraynalı militanlara karşı sert mücadele etmek lazım” diye konuştu.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,600TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler