18.7 C
İstanbul
20 Mayıs 24, Pazartesi
spot_img

Herson’dan çekilme: 3 soru 3 yanıt

Ukrayna’da Rusya yanlısı olarak bilinen ve bu nedenle erişimi engellenen strana.ua sitesi, Herson’da yaşanan önemli gelişmeleri üç soru-üç yanıtta değerlendirdi:

1-Rusya’nın Dinyeper’in sağından çekilmesi savaşın gidişatı açısından ne anlam taşıyor?

1-Rus ordusunun bölgedeki köprübaşını savunmasının çok zor olduğu zaten konuşuluyordu. Burası Ukrayna ordusu tarafından bombalanıyor. Büyük olasılıkla çekilme kararı çok önce alındı ama ABD’deki ara seçimler öncesi Biden’a koz vermemek için açıklanmadı. Ayrıca ihtimaldir ki Ukrayna da çekilme planından haberdardı çünkü cephenin o kesiminde birkaç haftadır göreli bir sessizlik yaşanıyordu. Askeri açıdan çekilmenin doğru olacağını Ukrayna ordusunun temsilcileri de söylüyordu. Askeri-stratejik açından Dinyeper’in sağından çekilmek Odessa’ya ve Transdinyester’e (Moldova sınırları içindeki Rusya yanlısı ayrılıkçı bölge) giden yola saldırma planlarından vazgeçmek anlamına geliyor. Bu aynı zamanda, Ukrayna ordusunun Kırım’a yaklaşması, dolayısıyla saldırılar düzenleyebilmesi demek.

2-Rusya’nın Herson’dan çekilmesinin Rusya için anlamı nedir?

2-Eğer Rus birlikleri ağır kayıp vermeden çekilirse, Herson’u bırakmanın Ukrayna’daki savaşın geleceği açısından askeri anlamda bir önemi yok. Ama Herson’un resmen Moskova tarafından ilhak edildiği düşünüldüğünde siyasi açıdan Ukrayna için büyük bir zafer, Rusya ve kişisel olarak Putin için yenilgi anlamına geliyor. Bazılarınca Herson’u teslim etmekle suçlanan Putin’e duyulan güvenin ciddi şekilde azalması ve Rusya’daki istikrarı bozması olasılığı var. Elbette Putin’in iç ve dış düşmanları bol bol “Herson ihaneti” propagandası yaparak iktidarının altını oymaya çalışacak.

3-Rusya’nın Herson’dan çekilmesi savaşın son bulması ve barış anlaşması imzalanması yolunda dönüm noktası olabilir mi?

3-Bu konuda son günlerde çok tartışılıyor ama zayıf bir olasılık. Herson’un alınması Ukrayna yönetimine duyulan güveni artıracak ve toplumun zaferin yaklaştığı inancını güçlendirecek. Bu nedenle Kiev, kaybedilen Ukrayna topraklarının Rusya’nın elinde kalmasını sağlayacak bir ateşkese yanaşmayacaktır. Ayrıca, Ukrayna’da ve Batı’da Rusya’da kargaşa çıkma beklentisi artacaktır. Eğer çatışan taraflar bir gün barış anlaşması imzalarsa bunun nedeni kesinlikle Herson olmayacaktır.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler