27.3 C
İstanbul
13 Haziran 24, Perşembe
spot_img

‘Hem deprem hem ekonomi’

Rus siyaset bilimci Yuriy Svetov, hem geçen ay meydana gelen depremlerin hem de ekonomideki kötü gidişin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın reytingini etkilediğini söyledi.

Rus Yamal-Media Ajansına konuşan Svetov, 14 Mayıs seçimlerini değerlendirirken Erdoğan’ın reytinginin giderek düştüğünü savundu ve bu durumu öncelikle depreme bağladı. Denetimsiz yapıların büyük yıkıma yol açtığını belirten Svetov, “Ancak tek neden bu değil. Halk, ülkedeki kötü ekonomik durum nedeniyle kendisini cumhurbaşkanı olarak görmek istemiyor.. Erdoğan, bunca zaman Türkiye’nin dünyadaki otoritesini güçlendirmek için çalıştı” dedi.

Ekonomik sıkıntılara vurgu yapan Svetov, “Yüksek enflasyon nedeniyle yaşam standardı düşüyor. Türk halkı öncelikle dış politikayla değil, bu sorunla ilgileniyor” diye konuştu.

Erdoğan’ın seçimleri kaybetme olasılığı bulunduğunu söyleyen Rus siyaset bilimci, “Ancak Türk liderin durumunu düzeltmesi ve iyi bir yönetici olduğunu halka kanıtlaması için 2 ayı daha var” dedi.

Erdoğan’ın Rusya ile yakın ilişkilerinin bulunduğunu da kaydeden Svetov, Millet İttifakı’nın da Moskova ile iyi ilişkilerin sürdürüleceği yönündeki açıklamalarını hatırlattı.

Moskovskie Novosti gazetesi de, şu anda vatandaşların çoğunun Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklediğini ileri sürdü. Gazete, “Uzmanlar, Erdoğan’ın seçimlerde ilk kez ciddi bir kaybetme olasılığı ile karşı karşıya olduğunu söylüyor. Muhalefet, Cumhurbaşkanı’nı kötü hazırlanmış ekonomi politikası ve rekor enflasyonla suçluyor. Seçmenler ise deprem yaralarının nasıl sarıldığını takip ediyor” yorumunda bulundu.

Seçimler yaklaşırken iktidarın başarısızlıklarının sayısının arttığını da savunan gazete, “Erdoğan, Türkiye’nin eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile görüştü ama yönetimine dönmeye ikna edemedi. Bu da, Şimşek’in Erdoğan’ın ekonomi politikasını değiştirmeye hazır olduğuna inanmadığını gösteriyor” iddiasında bulundu.

Fuad Safarov, Moskova

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler