26.2 C
İstanbul
22 Eylül 23, Cuma
spot_img

‘Helikopter parası’ iddiası

Rus siyaset bilimci Sergey Sablin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomik vaatler sayesinde seçimi kazandığını öne sürdü.

Rus FAN Ajansına seçim sonuçlarını değerlendiren Sablin, Kemal Kılıçdaroğlu’nun kaybetmesini, halkı kazanması halinde ekonomide büyük dönüşümler gerçekleştirebileceği konusunda ikna edememesine ve Batı yanlısı olmasına bağladı ve “Sıradan Türk vatandaşları Amerikan yanlısı söylemlerden hoşlanmıyor. Buna karşılık Erdoğan’ın Pantürkizm fikirleri daha cazip geliyor çünkü halk hâlâ büyük Osmanlı İmparatorluğu hayaliyle yaşıyor” dedi.

Sablin, “Erdoğan ise son aylardaki ücret artışları ve bazı fiyatları indirimleriyle yeni seçmenleri yanına çekti. Gerçi bunlar muhtemelen boş vaatler ama seçmenler inandı” diye konuştu. Söz konusu vaatleri “helikopter parası” olarak niteleyen Rus siyaset bilimci “Bizde çok kullanılan bu sözün gerçek hayatta Ruslara da Türklere de bir faydası olmayacak” dedi.

“Helikopter parası” terimi, merkez bankalarının hükümet teşviklerini ve harcama programlarını doğrudan finanse etmesi için kullanılıyor “piyasanın paraya boğulması” ve “yoktan var edilen para” anlamlarına da geliyor.

“Helikopter parası” terimi ilk olarak 1969’da Nobel ödüllü ABD’li iktisatçı Milton Friedman’ın “Optimal Para Miktarı” kitabında yer aldı.

“Bir helikopter geldiğini ve gökten bin dolarlık banknotlar saçmaya başladığını farz edin” diyen Friedman insanların gökten saçılan ve bir defalığına dağıtılan paraları harcayacağını,
bunun sonucunda da iç talebin canlanmasıyla ekonominin toparlanacağına inanıyor ancak kontrolsüz enflasyona da yol açabileceğini söylüyordu.

Fuad Safarov, Moskova

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,275TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler