26.4 C
İstanbul
12 Haziran 24, Çarşamba
spot_img

Gazetecinin sır ölümü

Şili asıllı ABD’li Gazeteci Gonzalo Lira’nın Ukrayna’da uzun süre cezaevinde kaldıktan sonra ölmesi soru işaretleri yarattı.

Film ve senaryo yazarlığının yanı sıra yaşam koçluğu ve Youtube yayınları yapan Lira (56), Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini haklı göstermeye çalıştığı gerekçesiyle 1 Mayıs 2022 tarihinde tutuklanmıştı. Sekiz ay sonra bırakılan, bir ara Macaristan’a kaçmak isterken yakalanan Lira 11 Ocak’ta Harkiv’deki bir hastanede öldü. Cezaevinde kendisine kötü davranıldığını, işkence yapıldığını ve zatürre olmasına rağmen yeterli tıbbi yardım sağlanmadığını ileri süren Lira hayatından endişe ettiğini söylüyordu. Ukraynalı yetkililer suçlamaları kabul etmemişti.

Gazetecinin ölümü ortaya atılan iddialar nedeniyle polemik yarattı.

Babası Gonzalo Lira Sr. oğlunun Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’yi eleştirdiği ve savaştan ABD’yi sorumlu tuttuğu gerekçesiyle sekiz aydan fazla kaldığı cezaevinde işkence gördüğünü ve bu yüzden hayatını kaybettiğini ileri sürdü. Lira, ABD’li yetkililerin oğlunun durumuna ilgisiz kaldığını da iddia etti.

Sosyal medyadaki Ukrayna yanlısı hesaplar ise, Lira’nın siyasi kimliği bulunmadığını ve “çöpçatanlık” yapmak amacıyla Ukrayna’ya geldiğini, savaşın başlamasından sonra para kazanmak amacıyla Rusya yanlısı yayınlara başladığını savundu. Ukraynalı bir kadınla evli olan Lira’nın bir kız çocuğu var.

Tesla ve SpaceX şirketlerinin kurucusu Elon Musk’la Fox News sunucu Tucker Carlson, cezaevinde bulunduğu dönemde Lira’nın serbest bırakılması çağrısında buluınmuştu.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler