25.6 C
İstanbul
13 Haziran 24, Perşembe
spot_img

Gazeteci Yula hayatını kaybetti

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) üyesi, Sürekli Basın Kartı sahibi Mehmet Ali Yula hayatını kaybetti.

TGC Cemiyeti Yönetim Kurulu Mehmet Ali Yula’nın vefatının ardından bir mesaj yayınladı. Mesajda şu görüşler yer aldı:

“Üyemiz Mehmet Ali Yula’nın vefatını üzüntüyle öğrendik. Gazetecilik mesleğine uzun yıllar başarıyla hizmet veren meslektaşımızın ailesinin ve basın topluluğumuzun acısını paylaşıyor, baş sağlığı ve sabır diliyoruz.”

81 yaşında hayatını kaybeden Mehmet Ali Yula İzmir’de Menemen Mezarlığı’nda 19 Aralık 2023 tarihinde toprağa verildi.

Kimdir?

Ankara’da 1942 yılında doğdu. Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nu bitirdi. Mesleğe 1962 yılında İnkilap gazetesinde başladı. 1970 yılında Hürriyet gazetesi Almanya baskıları bölümüne geçti. 1972 yılında Hürriyet’in İskandinav ülkeleri temsilciliğine getirildi. 1982’de Türkiye’ye döndü, Hürriyet’te ve dış haberler şefliği görevini üstlendi. 1985’te Olof Palme’nin öldürülmesiyle yeniden İsveç’e döndü ve bir yıl daha orada kaldı. İsveç Radyosu’nda görev yaptı. 1990 yılında yeniden İstanbul’a döndü. Hürriyet İstihbarat Şefliği görevini üstlendi. Nokta Dergisi’nde ve Akis Dergisi’nde genel yayın müdürlüğü yaptı. Olof Palme Cinayeti’ni ele aldığı  Kuşbeyaz adlı bir de romanı bulunuyor. İnterstar TV’de çalıştı. Evli ve bir çocuk babasıydı. Basında “Hürriyet’in efsane istihbarat şefi” olarak anılıyordu.

(TGC)

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler