22.7 C
İstanbul
4 Ekim 23, Çarşamba
spot_img

Gazeteci Doğan Uluç hayatını kaybetti

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) kıdemli üyelerinden, Sürekli Basın Kartı ve 2006 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibi Doğan Uluç  87 yaşında vefat etti.

TGC Yönetim Kurulu, Doğan Uluç’un ölümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Mesajda “Değerli meslektaşımız Doğan Uluç’u kaybettik. Mesleğimize uzun yıllar başarıyla hizmet veren Doğan Uluç’un ailesinin, dostlarının ve meslektaşlarının acısını paylaşıyor, sabır diliyoruz” denildi.

Uluç’un adı, uzun süre görev yaptığı Hürriyet’le özdeşleşmişti ama yıllarca hizmet ettiği gazetesi vefat haberini saatler sonra yayınladı. Uluç’un hayatını kaybettiği bilgisi 17.00 civarında TGC’nin açıklamasıyla öğrenildi ve kısa sürede değişik sitelerde haber olarak yer aldı. Hürriyet’in internet sitesi ise haberi ancak 21.05’te yayınladı.

Uluç 50 yılı aşan gazetecilik hayatında, Elia Kazan’dan Prenses Süreyya’ya, The Beatles’tan Muhammed Ali’ye, ünlü Rum armatör Onassis’ten Nubar Gülbenkyan’a, Zsa Zsa Gabor’dan Sultan Murad’ın torunu Prens Osman’a, Ermeni terörünü başlatan Gourgen Yanıkyan’dan ‘tüp bebek’ öncüsü Dr. Landrum B. Shettles’a, Geceyarısı Ekspresi’nin kahramanı İmralı kaçağı Hayes’ten Ecevit’e suikast girişiminde bulunan Stavros’a kadar pek çok ünlü isimle röportajlar yapmış; Turgut Özal’ın ABD’deki ameliyatı, Diktatör Noriega’nın Amerikalılar tarafından tutuklanması, Efe Özal’ın ‘hayalici’ tarafından ağırlanması, Başbakan Çiller’in ABD’deki gayrimenkulleri gibi ses getiren haberlere imza atmıştı.

 

Hürriyet, Muhammed Ali ile ringde
Doğun Uluç’un ünlü boksör Muhammed Ali ile röportajının yer aldığı gazetenin kupürü

 

Kimdir?

1935 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğe 1955 yılında Tercüman gazetesinde muhabir olarak başladı. 1960 yılında Hürriyet’e girdi, 1964 yılında gazetenin Londra muhabirliğine atandı. 1970 yılında yine aynı gazetenin Birleşmiş Milletler ve Amerika Merkez Bürosu temsilciliği için New York’a gönderildi. Uluç o tarihten bu yana siyasi, sosyal, ekonomik alanlarda gazetecilik görevini Amerika’da sürdürüyordu. Son olarak Hürriyet gazetesi ve dergilerinde haber, röportaj ve köşe yazıları yayınlanıyordu. 1970’lerin başında “U.N. Diplomat Magazine” ve “Turkey Yearbook” yayımlarını çıkaran Uluç çeşitli yurt içi ve dışı basın meslek kuruluşlarından başarı ödülleri ve üstün hizmet plaketleri aldı. ‘United Nations Correspondents Association’ (UNCA- BM Gazeteciler Birliği) başkanlığına seçildi. İstanbul Gazeteciler Cemiyeti’nin yarışmasında Güncel Yazılar dalında ‘Yılın Gazetecisi’ unvanına da layık görüldü. Sürekli Basın Kartı taşıyordu.

(TGC, Medyaradar, Medya Günlüğü)

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,278TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler