24.5 C
İstanbul
16 Haziran 24, Pazar
spot_img

Fırından çıkmış ‘sıcacık’ İHA

Ukrayna’daki savaş için bütün kaynaklarını seferber eden Rusya, sivil amaçlı bazı tesisleri de silah ve mühimmat üretmek için kullanmaya başladı.

Bunlardan en ilginci ise, başkent Moskova’nın 400 kilometre güneyinde bulunan Tambov kentindeki bir fırının da İnsansız Hava Aracı (İHA) üretmeye başlaması.

Resmi Rossiskaya gazetesinde yer alan habere göre, Tambov Ekmek Fabrikası Müdür Yardımcısı Aleksandr Rudik ordudan gelen talep doğrultusunda mart ayından bu yana İHA ürettiklerini açıkladı. Rudik, internetten topladıkları parçalarla yaptıkları ilk İHA’nın cephede düştüğünü, nerede hata yaptıklarını belirledikten sonra seri üretime geçtiklerini söyledi.

35 ton un işleme kapasitesi bulunan tesiste 60 çeşit ekmek, çörek, simit ve kekin yanı sıra her ay ortalama 200 İHA üretiliyor. Bir İHA’nın maliyeti ortalama 25 bin-50 bin ruble (yaklaşık 7.800-15.600 lira).

Haberin gazetede yayımlanmasından sonra tesisi gezen Rossiya kanalının muhabiri, ekmeklerle İHA’ların aynı banttan çıktığını belirterek, “Düşünebiliyor musunuz, sıcacık ekmek kokuyorlar” dedi.

Rus medyasında daha önce de üç alışveriş merkezinin İHA üreten tesise çevrildiği yolunda haberler çıkmıştı.

Rusya’nın 2024 bütçesinde savunmaya ayrılan tutar yaklaşık 122 milyar dolar.

 

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler