24 C
İstanbul
14 Haziran 24, Cuma
spot_img

Evdeki hesap çarşıya uymadı

Ukrayna’nın Rus işgaline karşı uzun süredir hazırlandığı büyük karşı saldırının başarısız olması ve Batı’nın Kiev’e destek konusunda yorgun düşmesi nedeniyle sorunun masada çözülmesi seçeneği güçlenmeye başladı.

Son zamanlarda gerek Moskova’dan, gerekse Batılı başkentlerden ve NATO’dan bu yönde mesajlar geliyor hatta Rusya ve Ukrayna’nın üst düzey askeri yetkilileri arasında pazarlıkların başladığı yolunda söylentiler dolaşıyor. Savaşı zorlaştıran kış koşulları cepheye hakim olmaya başlarken durumun çıkmaza girdiğini artık Ukraynalı askeri liderler de kabul ediyor.

Amerikan Washington Post gazetesi Kiev’in büyük umut bağladığı karşı saldırının başarısız olmasının nedenlerini analiz etti. Gazete ABD, Ukrayna ve Batılı ülkelerden 30’a yakın üst düzey yetkiliyle yaptığı röportajlara dayanarak saldırının amacına ulaşamamasının nedenlerini şöyle sıraladı:

-Ukrayna, ABD ve İngiliz askeri yetkililer saldırıyla ilgili sekiz ayrı senaryo üzerinde çalıştı. Ancak ABD, Ukrayna güçlerinin kısa sürede Batı tarzı bir orduya dönüştürüleceği konusunda hesap hatası yaptı. Üstelik Ukrayna’ya karşı saldırının önemli bir unsuru olan hava desteği sağlanmadı.

-ABD’li ve Ukraynalı komutanlar strateji, taktik ve zamanlama konusunda derin görüş ayrılığına düştü. ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri Rusya’nın savunma hatlarını güçlendirme fırsatı bulamadan saldırının nisan ortalarında başlamasını istedi ama yeterli silaha ve eğitime sahip olmadıklarını düşünen Ukraynalılar tereddüde düştü.

-ABD’li askeri uzmanların yaptığı simülasyonlara göre Ukrayna sahip olduğu silahlarla Azak Denizi’ne ulaşabilecek ve 60-90 gün içinde güneydeki Rus birliklerinin bağlantısını kesebilecekti.

-ABD tarafı saldırının güney eksenine odaklanması gerektiğini düşünüyordu. Ukraynalılar ise Melitopol, Berdyansk ve Bahmut yönüne saldırılmasını istiyordu.

-ABD istihbaratı Amerikan ordusuna nazaran daha gerçekçi bir analiz yaptı ve saldırının başarıyla ulaşma şansının sadece yüzde 50 olduğu sonucuna vardı.

-Ukrayna ve Batılı ülkeler, cephede yaşadığı felaketlere rağmen Rusya’nın savunma hatlarını koruma kararlılığını küçümsedi.

-Ukraynalı askeri yetkililer korkunç kayıplar vermekten çekiniyordu. ABD ise, yeterince kararlı bir saldırı düzenlenmemesi halinde Ukrayna’nın kayıplarının çok daha yüksek olacağını düşünüyordu.

Ukrayna’nın saldırının başarılı olacağı konusundaki hesapları tutmayınca Batılı ülkelerin hevesi kırıldı. Üstelik, İsrail-Hamas savaşının başlamasıyla dikkatler Orta Doğu’ya çevrildi ve böylece şu andaki çıkmaza gelindi.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Önceki İçerikAynaları kırmak
Sonraki İçerikTürkçede kısaltmalar (2)
Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler