19.7 C
İstanbul
20 Mayıs 24, Pazartesi
spot_img

Ermenistan’da ‘millî marş’ krizi

Ermenistan’da Parlamento Başkanı Alen Simonyan’ın ulusal marş ve devlet armasıyla ilgili eleştirileri ülkede Türkiye’nin de adının geçtiği sert bir polemik başlattı.

ABD’deki Ermeniler tarafından yayınlanan Asbarez gazetesinin haberine göre, Simonyan Telegram kanalındaki paylaşımında, “Mer Hairenik’in (ulusal marş) devletimizle ya da müziğimizle hiçbir alakası yok. Bize yabancı” dedi.

Simonyan ayrıca, devlet armasındaki aslanın Facebook’un gülme emojisine benzediğini, amblemde bulunan Ağrı Dağı’nın Ermenistan’ı sular altında kalmış gösterdiğini, kılıcın da zincirlerle çevrilmiş olmaması gerektiğini söyledi.

Muhalefet milletvekilleri, Simonyan’ın ulusal marş ve devlet armasının değişmesini istemesini, Türkiye ile Azerbaycan’ı kızdırmaktan korkmasına bağladı.

Hayastan İttifakı üyesi Parlamenter Gegham Manukyan, “Bunların hepsi Türkiye ile Azerbaycan’ın talepleri. İki ülke de Ermenistan’ı tarihi referanslarını silmeye zorlamaya çalışıyor. Onlar, dilediklerini yaptırabilecekleri, geçmişinden kopmuş küçük bir ülke olmamızı istiyor” dedi.

Başbakan Nikol Paşinyan’ın, Türkiye ve Azerbaycan’la ilişkileri normalleştirme siyaseti uzun süredir ülkedeki siyasi tartışmaların odağı durumda.

Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan geçen hafta, Ermenistan Anayasası’nın girişinde Bağımsızlık Bildirisi’ne atıfta bulunulmasının Azerbaycan’ı rahatsız ettiğini söylemişti.

Paşinyan da yaz aylarında yaptığı bir açıklamada, söz konusu belgenin “bölgede düşmanlık tohumları ektiği” yorumunda bulunmuştu.

İlgili haber:

Paşinyan’dan ‘sansasyonel’ açıklama

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler